10 MİSTİK SEMBOL

Farklı kültürlerden bize miras kalan, gizemli olduğu kadar popülaritesini de kaybetmeyen 10 sembol ve anlamlarını içeren bir liste ile karşınızdayım yine. İşte o 10 sembol:

1- OM

OM

OM

Sanskritçe olan aum ya da om,oldukça eski ve güçlü bir mantradır. Brahma, Vişnu ve Şiva’yı da işaret eder. Evrenin özünü de ifade eder. Hu sesi gibidir, ilk nefese de gönderme yapar. Uzun süreli tekrarında ommm sesi önce boğazımızda sonra alnımızda titreşimler yapar, keyifli, gıdıklayıcı ve faydalıdır. Chakra konusuna girmeyeyim, tam da yeriydi gerçi ama sonra yazıyı toparlayamıyorum. Kendisi sahip olduğum tek dövmedir. Om sesinde Üçleme (teslis) vurgusu vardır. Hint kökenlidir dememe gerek yok. Başlangıç, A harfi, ilk ses, ilk nefes, öz, töz, Ganesha, om mani padme hum, işte bunlar hep çağrışım.

2-YİN YANG

YİN YANG

YİN YANG

Evrendeki karşıtlık ilkesinin sembolüdür. Çin kökenlidir. Tepenin güneşli yamacı ve bulutlu yamacı, ayın karanlık ve aydınlık yüzü. İkilik (dualite) vurgusu vardır. Eril-dişil, siyah-beyaz ve nihayetinde zıtlıkların birliği. Aydınlıktaki karanlık, karanlıktaki aydınlık. İyilik ve kötülüğün tek potada erimesi. Bana C.Jung’ u anımsatır.

3-HAMSA

fatmanın eli

hamsa

Yahudi kökenli bir sembol olmasına rağmen İslam kültüründe Fatma’nın eli olarak varlığını sürdürmüştür. Anlamı 5 ve şekli parmaklarını bitiştirmiş bir eldir, çoğunlukla avucun içerisine bir göz kondurulur. Bizdeki nazar boncuğuna denk gelir. Negatif enerjiyi uzaklaştırmaktır hedef. Muska veya tılsım amaçlı kullanılsa da günümüzde sevilen bir motif olarak karşımıza çıkar.

 4- HAYAT AĞACI

hayat ağacı

Tree of Life derler ve her kültürde denk gelir karşımıza. Daha çok Kelt motiflerinde rastlansa da Anadolu kültüründe envai çeşidiyle vardır. Hayattır ağaç, kutsaldır. Ölüm, yaşam ve bilgelik ilk akla gelenlerdir hayat ağacı söz konusu olduğunda. Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine:)       

 5- MİSTİK DÜĞÜM

kelt

Mistik Düğüm

Tibet kültüründe ve Kelt kültüründe karşımıza çıkan ve mistik düğüm adıyla bilinen sembolümüz bir üçlemedir. Sağlık,mutluluk,bereket veya aşk,onur, kader gibi. Muska veya tılsım amaçlı kullanılmıştır, günümüzde dahi Feng Shui sevenlerin gözdelerindendir. Niyetimi düğümlerim iyi şansımı beklerim gibi bir şey. 

6- HORUS’ UN GÖZÜ

GÖZ

HORUS

Yıllardır Ra’nın Gözü diye bildiğim sembol aslında Horus’un Gözüymüş iyi mi. Mısır kökenli bu sembol, şahsen en ürkütücü bulduğum sembollerden. Illüminatigillerin en sevdiklerinden aynı zamanda. 6 parçadan oluşur ve vicdana da işaret ettiği kanaatindeyim, öyle olmalı evet:)

7- ANKH

ANKH

Nil’in anahtarı olarak bilinen çok eski bir Mısır sembolü Ankh. Yeniden doğuşun sembolü olarak da kullanılırdı, bekareti de temsil ederdi. Sembollerin anlamları zamana ve kültüre göre değişiklik gösterse de varlıklarını muhafaza edebiliyorlar işte buna bayılıyorum.                                                                                                            

 8- NAZAR BONCUĞU

Elemtere fiş,kem gözlere şiş:)

Evil eye derler, camdan olanı makbuldur. Haçlı Savaşları döneminden kaldığını okumuştum bir zamanlar bir yerlerde. Mavi ve yeşil gözlülere kenafir gözlü dedikleri de görülmüştür güzel ülkemde. Nazara, kem göze karşı koruma amaçlı, tılsım olarak kullanılır ve negatif enerjiyi emen camın kırılması sevinç bile uyandırır. Dikkatini çekerim göz var her yerde insanoğlu da çok travmaya açık be arkadaş:)   

9- PEACE

BARIŞ BARIŞ BARIŞ

Bu sembol diğerlerinin içinde en genci ve tılsım olmayanı. Mistik bir anlamı yok belki ama ileriki zaman diliminde olmayacağını kim garanti edebilir. Çiçekler, böcekler, hippiler, çiçek çocukları, 68 kuşağını getirirken aklımıza, aslında 1958 yılında İngiliz sanatçı Gerald Herbert Holtom tarafından Nükleer Silahsızlanma için bir logo hazırlama amacıyla yaratılmıştır. Nuclear Disarmament‘ in baş harfleri olan N ve D harfleri Bayrak diline göre yerleştirilmiştir. Savaş Karşıtı ve Silahsızlanma çağrılı bu sembol baştacıdır.                                                                                            

10- SVASTİKA

svastika

Hinduların güzel ebediyet ve esenlik sembolünü sen al Nazi sembolü yap, olacak iş değil ama oldu (Düzeltme: OZ Tamgası olduğunu ve kökeninin Türklere dayandığını, Öz Türkler’in ilk olarak kullandığını, Tanrıya ulaşma, Tanrı’yla bir olma, dönüşüm tamgası yani damgası olduğunu aşağıdaki mesajlardaki değerli okur sayesinde öğrendiğim sağaltıcı damga, tılsım. ) Şifalandırıcı bir sembol, tılsım olarak uzun süre kullanılmıştır. Svastika bir dörtlemedir. Ateş, su, toprak, havayı temsil ettiği gibi doğu, batı, kuzey ve güney olan 4 ana yöne de dikkat çeker. Sağlık, esenlik ve asil duyguların sembolü şimdilerde Faşizm’i ve Nazileri çağrıştırsa da en eski sembollerdendir, saygı duyulasıdır.

Son olarak, yine bir liste ile günü kurtardın diyebilirsin ama işin aslı öyle değil. Semboller can, sözcükler kifayetsizken, hep bir çaba insanoğlununki, bir damla olabilme çabası.Sana bir sır vereyim mi okur, günlerdir yazamadığım için suçluluk duyup mide krampları çekerken, bu satırları yazdığım an itibariyle bir rahatlama geldi bana, bir oh be duygusu, sürç-ü lisan ettiysem affola. İşlerin rast gitsin öyleyse, üç beş güne yazarım gene:) 

5
Sending
User Review
2.5 (2 votes)

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.