ACIYA KAFA TUTAN KADIN: FRIDA KAHLO

KİMDİR FRIDA KAHLO?

6 Temmuz 1907’de Meksika’da doğdu Frida. Acı ile ilk tanışması 6 yaşındaydı. Çocuk felci geçirdi, sağ ayağı diğerinden kısa kaldı ki; ileriki yıllarda kangren olup kesilecekti bu ayak. 18’inde de ciddi bir trafik kazası geçirip mucize eseri kurtuldu, sol kalçasından giren demir çubuk leğen kemiğinden çıkmıştı ve onlarca operasyon geçirmek zorunda kalmıştı hayatı boyunca Frida. Uzun süre çelik korseyle yaşamış ve yatağa bağlı kalmıştı.

Ayna karşısında otoportre çizerdi en çok Frida. Picasso bile dememiş miydi:

BİZ ONUN GİBİ İNSAN YÜZLERİ ÇİZMEYİ BİLMİYORUZ.

frida

Kocaman çiçekler, bıyıklar ve Frida tarzı

Başıma gelen en iyi şey acıya alışmam oldu demişti Frida. Güçlü duruşunun ardında derin acılar ve bir güvercinin ürkekliği vardı. Sürrealist diye tanımlansa da resmi, özgün bir tarzı vardır. Ayna karşısında yatakta çizdiği çok sayıda resmi mevcuttur. Toplam 143 resmi vardır ve daha çok otoportreden oluşmaktadır Kedi, maymun ve papağanlarla yaptığı otoportreleri de  vardır.

Meşhur aynası ile yapardı resimlerini yatağa bağlı kaldığı dönemlerde.

Acısını resmetmiş ve birçoğunda sembolik anlatıma başvurmuştur. Bu kaşları bitişik ve bıyıklı kadın cesareti, azmi ve zekasıyla yaşadığı dönemde dikkat çekmeyi başardığı gibi günümüzde de popülaritesini kaybetmiş değildir.

Jung demişti ya: Önemli olan başına ne geldiği değil onu nasıl karşıladığın. Frida en iyi örneklerden biri bu duruma. Başına gelen onca şeye sızlanmak yerine sessiz çığlıklarını tuvale aktarmış ve gözyaşlarından sanat eserleri yaratmış, saygılar olsun ruhuna. Fiziksel ve ruhsal acılarla boğuşmuş, çok sevmiş, acıları aşkla da katlanmıştır.

FRIDA VE DIEGO

Diego Rivera, onu hayatta en sevdiği varlık olan kız kardeşi ile aldatsa bile Frida Kahlo, Diego Rivera‘dan vazgeçememiştir. Lev Troçki ile de bir ilişki yaşamıştır ve gerek hemcinsleriyle, gerek karşı cinsle epey ilişki yaşasa da Frida, Diego ile hep kesişir yolları. İlişkileri, bir güvercin ile bir filin ilişkisiydi Frida ‘nın ailesinin dediği üzere. Egosu güçlü, çevresi geniş, çapkın ve ünlü bir ressamdı Diego. Frida ise seven bir kadın, hem ürkek bir güvercin, hem devrimci bir ruh. Acısını resmeden, acısıyla dalga geçip onu kabullenen ve sahip çıkan bir kadın. Devrimci ve feminist duruşuyla da bilinir Frida. Dünyanın her yerinde sergi açmış, ülkesi Meksika‘da ise ölümünden bir yıl önce sergisi olmuştur.   

Korkularını ve hayallerini resmeder sık sık Frida.

1954 yılında akciğer embolisi yüzünden aramızdan ayrılan Frida’nın intihar ettiği düşünülmektedir ki  gerçeği bilemeyiz.

Hayatı boyu bağlıydı FRIDA ya yatağa, ya Diego’ ya, en çok da yaşama..

Acının en güzel dönüşümüdür Sanat ve bunun en güzel örneklerinden biridir Frida Kahlo’nun yaşamı ve eserleri. Sadece Meksika’da değil tüm dünyada tanınıyor günümüzde ve bir çok kişiye esin kaynağı oluyor halen. Popüler Kültürde de bol bol yer buluyor. Frida da  eserleriyle ölümsüzleşenlerden. İyi ki geçmiş bu dünyadan.                                                                                 

                                                     FRIDA KAHLO KİTAP VE FİLMLERİ :

  • Frida Kahlo – Aşk ve Acı – Rauda Jamis  -Everest Yayınları
  • Frida Kahlo – Kendi Gerçeğimin Resmini Yapıyorum Christina Burrus-Yapı Kredi Yayınları    
  • Aşkın acının ve devrimin kadını Frida – Barbara Mujica –  Zeplin yayınları

Frida filmi de 6 dalda aday olup makyaj ve özgün müzik olmak üzere 2 dalda Oscar almıştır.  Julie Taymor yönetmenliğindeki filmde Frida’yı Salma Hayek canlandırmıştır.

frida

Frida ve sevgili Diego’ su

Bu arada eğer isterseniz OLEG SHUPLYAK hakkındaki yazımı da buradan okuyabilirsiniz. Sevgiler.

5
Sending
User Review
3 (3 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.