ALAYLI YÖNETMEN KIM KI DUK KİM Kİ ?

Kim bu Kim Ki Duk ?

Kim Ki Duk

20 Aralık 1960 yılında Güney Kore’de doğan yönetmen, Fransa’da 3 yıl sanat eğitimi almış ve ülkesine döner dönmez de katıldığı bir yarışmada 2 senaryosuyla birden ödül almıştır. Sonrasında seri bir şekilde film üretmiştir. İyi mi yapmış emin değilimdir. Neredeyse her yıl bir film ortaya koyan Kim Ki Duk sanki doğal olarak her filmde aynı tadı verememektedir. Hatta öyle ki bunca filmin içinde 5 adet iyi filmi vardır bana sorarsanız, sormayın en iyisi. Çok üretmek her zaman bir sonrakinde daha iyisini yakalayacağım duygusu verse de sonuç her zaman öyle olmuyor maalesef. 

Kim Ki Duk’un ilk seyrettiği film: Kuzuların Sessizliği imiş, sanırım bizim yönetmenin psikolojisi ilk o zaman bozuldu. Malum depresif biri kendisi. Filmlerinde bana geçen hisse gelirsek, imgelerden de yola çıkarak, annesi ile ilgili problemli, kendini hiç bir yere ait hissetmeyen, egosu güçlü olduğu kadar egosunu ayaklar altına almak için uğraş veren, kendiyle ve diğerleriyle kavgası bitmeyen, takıntılı biri Kim Ki Duk. Kim ne derse desin ben onu öyle anladım, hafızamdaki hatıratı öyle ne gelir elden.

KIM KI DUK 

Kim Ki Duk filmlerinde bolca imgelere yer verir. Gerçeküstücü diyebiliriz sinemasına. Hırpalar sizi, kıyıda köşede bir işaret ararsınız ve bulursunuz çok geçmeden. Sarsıcı bir dinginlik vardır dilinde. Dualiteyi, zıtlığı, ikiliği  vurgular. Kahpeliği, haksızlığı, derin ruhsal travmaları gösterir bize, sakladığımız yaraları gösterir ve kafamızı çevirmemize izin vermez.Yalnızlık sokuşturur sağa sola, bir tutam anlamsızlık, aidiyat hissi saklar bir köşeye, öfkesini gösterir, en çok da suskunluğunu paylaşır. Aşk  da vardır hikayesinde yönetmenin, tutku da. Kadercilik, gelenekler, toplum baskılarına rağmen yön bulmaya çalışan aşkı vurguladığı kadar ikili ilişkilerdeki iletişimsizliğin başımıza ördüklerini de yine sessizce fırlatır yüzümüze. 

Diyalogların az olduğu şiir gibi akan filmler yapar çoğunlukla, yani aslında azınlıkla.. Bu kadar şiirsel bir anlatıma sahip, acıyı bu kadar çıplak kucağımıza atan bir yönetmen nasıl oluyor da bir sonraki filminde sizi koskoca bir hiçlikle, anlamsızlıkla baş başa bırakabiliyor. Bunu anlayabilmiş değilim ama bir izleyici olarak birkaç filminde hayranlık duyup, son derece etkilenip bir sonrakine geçmişken, bir tıkanma oldu. Dur bakayım, Arirang’da oldu tam olarak sanırım. 2008 yılında Rüya filminde ( FİLMİN ORJİNAL ADI Bİ MONG ) bir kaza yaşanıyor ve başrol oyuncusu ölümcül bir tehlike atlatıyor, son derece hayıflanan Kim Ki Duk, dağ başında bir kulübede bu belgesel tarzda filmi çekiyor, ilkel şartlarda ve o dayanılmaz sesiyle Arirang adlı Korece halk türküsünü söylüyor ve de ayakları… Neyse, gerisini izleyemedim ilk yarım saatti sanırım dayanabildiğim kısım. Ben bitirmesem de izleyip beğenip ödüle layık görmüşler: Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Ödülü almış Arirang. Hayırlı olsun ne diyeyim.                                                                                                  

KİM Kİ DUK

Kim Ki Duk’ un Ödüllü Belgeseli

Kim Ki Duk Filmleri Listesi

♠ TİMSAH 1996 

 Yönetmenin ilk filmi.

♠ VAHŞİ HAYVANLAR 1997

♠ PARAN DAEMUN (Kuş Kafesi )1998

♠ SHILIJE SANGHWANG 2000

♠ ADA 2000

♠ BİLİNMEYEN ADRES 2001

♠ KÖTÜ ADAM 2001

♠ SAHİL KORUMA 2002

♠ İLKBAHAR, YAZ, SONBAHAR, KIŞ 2003 

 Budist rahip ve ufaklık, yine bir Zen dinginliğinde.

♠ FEDAKAR KIZ 2004

Bu da çok güzel bir film. Hiç sıkılmadan izlemiştim. İki genç kızın dostlukları, birinin fahişelik, diğerinin gözcülük yapması ve sonrasında gelişen olaylar. Bu filmle Kim Ki Duk, En iyi yönetmen ödülü alır Berlin Film Festivalinde.

♠ BOŞ EV    2004  ( orijinal adı: bin jip

Tutunamayanlar, alternatif yaşamlar, toplum eleştirileri, yalnızlığımız. En güzel filmlerinden biridir. Sessizce, şiir gibi akar Kim Ki Duk’a yakışan tarzda. Bu filmle Venedik Film Festivalinde  En iyi yönetmen olur.

♠ YAY 2005

♠ ZAMAN 2006

♠ NEFES 2007 

Çok güzel bir filmdi. Yine bir aşk hikayesi. Dramatik, naif ve izlemesi keyifli.

♠ RÜYA 2008   ( orijinal adı: bi mong )

♠ AMIRANG 2011

Meşhur depresyon anıları, günah çıkarması, yüzleşmesi ve ödüllü belgesel işte, yavan.

♠ ACI 2012   

Ben senin annenim diye ortaya çıkan bir kadın ve kahramanımız. Güzel bir film. Venedik’de Altın Aslan ödülü almış bu filmle Kim Ki Duk.

♠ MOEBIUS 2013

İlk seyrettiğim ve çok etkilendiğim, bu yönetmenin bütün filmlerini seyretmeliyim dediğim filmdir ki; malumunuz amacıma nail olamadım. Bu filmde babanın kendisini aldattığına kızan anne, oğluna öyle bir şey yapıyor ki, film boyunca babanın vicdan azabıyla oğluna yardımcı olma çabalarını izliyoruz.

♠ BİREBİR 2014

♠ STOP 2015

♠ AĞ 2016                                                                                                                                                                                                                  KİM Kİ DUKKİM Kİ DUK        

Sözün özü: Kim Ki Duk, alaylı ve başarılı bir yönetmendir. İş bu yazı izlediğim filmlerinden edindiğim izlenimler üzerinedir. Sevgiler.

5
Sending
User Review
4 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.