ALBERT SCHWEITZER KİMDİR?

Albert Schweitzer: Teolog, Filozof, Doktor, Müzisyen kimlikleriyle bir Hümanist.

14 Ocak 1875 doğumlu Albert Schweitzer, 1913 yılında Afrika Gabon Lambarene’de bir klinik açmış ve ölüm tarihi olan 1965 yılında da yine bu hastanede gözlerini yummuştur. Lambarene’deki bu hastahane 72 binalı olarak günümüzde de sağlık hizmetleri vermeye devam eder.

albert schweitzer

Albert Schweitzer demiş bunu ağzı bal yiyesice.

Albert Schweitzer, 1875 yılında o zamanlar Almanya’ya şimdi ise Fransa’ya ait bir toprak parçası olan Alsas’ da doğdu. Bir papazın oğluydu ve eğitimini Teoloji ve Felsefe alanlarında yaptı. Çocukluğundan beri müziğe ilgisi ve yeteneği vardı ve dönemin ünlü orgistlerinden de eğitim aldı. 29 yaşında iki doktora sahibi, müzik ve felsefe ile ilgili kitapları olan bir kişiydi. Ama bu Schweitzer’e yetmiyordu. Hayatının amacını henüz bulmuştu. Doktor olup Afrika’ya gidecek ve beyaz adamın bu toprakların insanlarına verdiği acıyı hafifletecekti. O bir insandı ve insanların eşit derecede değerli olduğu fikrine tüm kalbiyle inanıyordu. Yaşama ve yaşayan her canlıya saygı duymanın sonsuz önemini bildi. Ruhu şad olsun.

Albert Schweitzer aldığı karar üzerine tıp eğitimi almaya başlar ve 38 yaşında artık görevini yapmaya hazır bir doktordur. 1912 yılında eşi Helene ile evlenir ve 1913 yılında da birlikte Afrika yolculuğuna çıkarlar. Görev yeri Afrika Gabon Lambarene’dedir. Hayat amacını bulmuştur bizim güzel doktor ölene dek buradadır artık.

Kızı ve kızının doktor olan eşi de uzun süre hastanede görev yapıp Albert Schweitzer’e yardımcı olmuşlardır. Eşi Helene ise ilk tanıştıklarından itibaren O’na güvenmeyi seçer. Özel yaşamında huysuzluğuyla da bilinen Schweitzer ömrü boyunca insana, hayvana, doğaya ve müziğe yakındı. Çeşitli ülkelerde orguyla müziğini icra ederek hastaneye kaynak sağlamıştır. 

Görev duygusu..

ALBERT SCHWEITZER KİTAPLARI

  • Uygarlık ve Barış – Varlık Yayınları – 1962
  • Çocukluğum ve Gençliğim – Bilgi Yayınevi – 1966
  • Hayata Hürmet Albert Schweitzer – Anita Daniel – Redhouse Yayınevi – 1974
  • Hayvanlar, Doğa & Albert Schweitzer – Ann Cottrell Free – Bebekusun Kitapları – 1991
  • Albert Schweitzer – James Bently – İlkkaynak Yayınları – 1996
  • Medeniyet Felsefesi –  Külliyat Yayınları-2011

Kendini Adamanın Önemi var son olarak çocuk kitabı,Türkçe’de şimdilik bunlar mevcut. İngilizce olarak Idefix üzerinden de temin edebilirsiniz bazı kitaplarını. Schweitzer’in yazdığı ve kendisi hakkında yazılan çok fazla sayıda kitap mevcut. Filmler de var. Hatta radyo tiyatrosu bile var youtube‘da, onu da dinledim, bir hafta önce ama, bu yazı bir kez bölündü ve sandım ki hiç bitmeyecek, bir panik havası sardı bünyemi, neyse kısmet bu güneymiş:)

Albert Schweitzer

İyi ki..

Son olarak: Albert Schweitzer insan insanlardan biriymiş iyi ki bu dünyadan yolu geçmişlerden. Bu yazıyı da burada nihayetlendirirken, şaka şaka uzatmayacağım, tadım tuzum yok derler ya tam olarak öyleyim zaten, yine de napıyoruz bil bakayım, gülümsemeye devam ediyoruz, devam etmeye devam ediyoruz, sevmeye devam ediyoruz, şifalanmaya ve şifalandırmaya devam ediyoruz. Albert Schweitzer’in dediği gibi: Mutluluk sizde olmadığı halde verebildiğiniz tek şeydir. Görüşürüz, sevgiler..

 

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.