BANKSY KALAN BU KUBBEDE HOŞ BİR SADA İMİŞ

Sahi kim bu Banksy ?

Bristol doğumlu olduğunu biliyoruz. 1974 doğumlu olduğu iddia edilse de bazı kaynaklarda 1970 olarak geçiyor doğum tarihi. Gerçek adı bilinmiyor. Bazı iddialar mevcut ama resmi bir açıklama gelmiş sayılmaz. En yaygın iddia ( ki kaynağı gazeteci Craig Williams ) Banksy’nin Massive Atack grubu üyesi Robert del Naja olduğu. C.Williams öyle değilse bile en azından, Robert del Naja’nın bir grup sanatçıyla beraber Banksy projesinin içinde olduğunu iddia ediyor.

Diğer iddia ise Banksy’nin Robin Gunningham olduğu. Independent Gazetesi’nin haberine göre ‘Coğrafi Profillendirme’ yöntemiyle Banksy’nin Robin Gunningham olduğu doğrulandı.

banksy

Robert del Naja mı ?

banksy

Robin Gunningham mı?

banksy

Mr.Brainwash olabilir mi ?

Şahsi kanaatim kim olduğunun bir önemi olmadığı. Dünyaya söyleyecek sözü olan, söylemek istediklerini ifade eden, hayat amacını layıkıyla gerçekleştiren azınlıktan biri. Hayallerimizin peşinden gidelim ve hayal kırıklıklarına da hazır olalım, her ne yaparsak yapalım zulüme sessiz kalmayalım diye haykırıyor her bir eserinde. Önceleri polisten kaçmak için ismini sakladığını sonrasında ise bu durumu kanıksadığını ve hoşuna bile gittiğini söylemiş bir röportajında. Kim olduğunun bir önemi yok hoş, kendi oluyor ya.

banksy

Banksy’nin en pahalı eseri bugüne kadar

Üstte gördüğünüz resim, şimdiye kadar satılmış en pahalı Banksy eseri olma özelliğine sahip. 2007 yılında yapılan şablon, 2008’in Aralık ayında New York’da bir Sotheby Açık Artırması’nda 1.870.000 dolar rekor fiyat etiketiyle satıldı  

Göz atmak isterseniz, Banksy’nin resmi sitesi : www.banksy.co.uk

SOKAK DEHASI BANKSY

Banksy‘nin protest  tarzı bazı kişilerce eleştirilirken  O, Graffitinin vandallık içerdiğini söyler. Savaş karşıtı ve tüketim karşıtı mesajlar içerir eserleri. Deforme ediş tarzı tam bir ters köşedir.  Göçmenler, çocuk işçiler, haksızlıklar, savaşın kirli yüzü sıklıkla vurgulanır sanatında. Tüketime yönlendirilen topluma bir uyarıdır sanatı. Evet kendisi de bu arada parayı götürmektedir ama afiyet olsundur. Graffiti üstadının sıklıkça ünlü ressamlara gönderme yapması da meşhurdur.

inci küpeli kız, Johannes Vermeer’ e  selam yollar                                                                                         

banksy-van gogh-sunflowers

Ayçiçekleri ve Van Gogh’a selam yollar

banksy

Dismaland projesinden sonra şu haberle gündeme geldi Sanatçı: 

Düzene karşı takındığı protest tavrıyla tanınan dünyaca ünlü İngiliz Sokak Sanatçısı Banksy, Beytüllahim’de İsrail’in Batı Şeria sınırına ördüğü duvarın karşısına, Filistin’e biri süit olmak üzere 10 odalı, The Walled Off Hotel (Duvarlarla Çevrili) adını taşıyan bir otel açtı. 

Banksy her projesiyle bize ilham vermekte, hayranlık uyandırmaktadır. Kitapları şunlardır:

 ♠ Banging Your Head Against a Brick Wall -2001

 ♠ Existencilism –2002       

 ♠ Cut It Out –2004                 

 ♠ Pictures of Walls -2005 

 ♠ Wall and Piece –2005 

 ♠ Trespass: A History of Uncommissioned Urban Art (Carlo McCormick ile beraber )

 ♠ You Are an Acceptable Level of Threat –2012 

Türkiye’de bildiğim kadarıyla Aykırı Sanatçı hakkında bir tek BANKSY Duvarın ardındaki adam adlı Will Ellsworth-Jones’un Hayalperest yayınlarından çevirisi mevcut. 

banksy

Banksy kolajı benden.

Banksy yönetmenliğe de soyunmuştur. Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından ( Exit Through the Gift Shop ) adlı 2010 yapımı bağımsız sinema örneği komedisi tuhaftır, sokak sanatı ile ilgilidir doğal olarak biyografik nitelikler taşır, eğlencelidir ve ödüllüdür.2010 yılında Washington ve Toronto’da aldığı ödüllere 2011’de Bağımsız Ruh En İyi Belgesel Film Ödülünü eklemiştir.  Duvarların Efendisi, yaptıklarıyla gündemde kalmaya devam ederken eserleriyle de sokak sanatının itibarını güçlendiriyor, sonraki nesillere cesaret ve umut aşılıyor.          

banksy

Banksy’ nin Filistin’ deki Oteli

banksy

çıkışlar hediyelik eşya dükkanından                                                              

Eğer göz atmak isterseniz ESCHER VE BOYUTLAR ARASI YOLCULUK adlı yazıma da tam buradan ulaşıp göz gezdirebilirsiniz. Sevgiler.

 

5
Sending
User Review
4.5 (4 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.