BİTCOİN HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 Nedir Bitcoin?   

İlk kripto para olan Bitcoin in kuruluş hikayesi Japonya ‘ da başlar. Önce tarihlere bakalım:
Ağustos 2008:

Neal Kin, Vladimir Oksman ve Charles Bry, Bitcoin’in temelinde yatan şifreleme sistemi için patent başvurusunda bulundu. Ayrıca Bitcoin.org adresini de satın aldı.
Ekim 2008:

Satoshi Nakamoto, elektronik para birimi konusundaki manifestosunu yayımladı.
Ocak 2009:

İlk Bitcoin işlemi Satoshi ile uygulama geliştirici Hal Finney arasında gerçekleştirildi.
Ekim 2009:

Bitcoin, geleneksel para birimleriyle eşit değerde işlem görmeye başladı. The New Liberty Standard’a göre, 1 dolar = 1,309 BTC (bitcoin) oldu.
Şubat 2010:

Dünyanın ilk Bitcoin piyasası kuru

NAKAMATO MU WRİGHT MI?

Evet, hikaye kayıtlara böyle geçiyor. Kim bu Satoshi Nakamato acep ? Orası muallak. Bir adam çıkıyor, diyor ki: Benim Nakamato. Kimse de hadi canım sen de demiyor ve ihale Avustralyalı iş adamı Craig Wright ‘da kalmış oluyor. Bir grup insanın işi gibi geliyor bana ve bu adam olduğunu düşünmüyorum, gözüm tutmadı adamı 🙂

bitcoin

Craig Wright

Bitcoin ve Kripto Paralar

Bitcoin tüm kripto paraların atası olsa da alternatif kripto paralar da mevcut. Özellikle son zamanlarda Bitcoin’ den çok pis zengin oldum yazıları artmaya başlayınca düne kadar haberi olmayan insanların dahi iştahını kabartmaya başladı. Bir kısım ise temkinli yaklaşmayı sürdürüyor. Ekonomistler, balon olduğunu, gel geç bir gönül macerası olduğunu söylerken, ya da ben öyle anlarken, kem küm, belli olmaz, çok da şey yapmamak lazım minvali açıklamalar duyarken, bir yandan da talep günden güne artıyor bu sanal paracıklara. İşte huzurlarınızda ki 1000’ den fazla çeşidi var ve her geçen gün yenileri eklenirken derlediğim ilk 10 kripto para (Bitcoin’ den sonra gelenlere alt coin deniyor – alternatif coin – ) :

bitcoin

bitcoin ve saz arkadaşları

1-Bitcoin: 21 milyon üretilince duracak şeklinde programlandığı söyleniyor. İlki ve en popüleri.2009

2-Ethereum: ETH derler kendisine. 2014 Bitcoin gibi blok zincir (blockchain) teknolojisi ile geliştirilen Ethereum, Vitalik Buterin tarafından 2014 yılında yaratıldı.

3-Litecoin: 2011’ de Charlie Lee tarafından.

4- Ripple: XRP olarak bilinir. 2012 .Bankalar arası kullanılır.

5-Dash: 2014

6-Iota

7-Tron: TRX

8-Monero: XMR

9-Peercoin: PPC

10-Feathercoin: FTC

Bunlar tabi ki devede kulak, her geçen gün yenileri ekleniyor.

SANAL CÜZDAN

Bitcoin aslında yok, yani sanal bir para, madeni formu mevcut değil. Hiçbir otoriteye ya da merkez bankasına sahip değil. Aracısız para gönderme ve alışveriş işlemlerinde kullanılıyor. Bir çok işletme  kabul ediyor. 10 dakika içinde dünyanın bir ucundaki yakınınıza hiç bir işlem ücreti ödemeden para gönderebileceğiniz gibi, satın alacağınız ya da üreteceğiniz coinlerin değerlenmesini de bekleyebilirsiniz. Türkiye’ de de bitcoin ve türevlerinden alacağınız güvenli siteler mevcut. 

Güvenli mi tartışılır. Sanal bir cüzdan oluşturarak işe başlıyorsunuz ve herkes herkesin işlemini, hesabını görüyor ve oldukça da korumalı. Tıpkı gerçek hayattaki gibi paranız buhar olabilir ya da misliyle geri dönebilir. Nano cüzdanlar var piyasada. Güvenliğini düşünenler için şöyle bir ürün de var: Ledger Nano S wallet adında bir sanal para cüzdanı, üstelik bitcoinle ödeme yaparak da alabiliyorsunuz.

Cloud Mining

BİTCOİN

Bitcüzdan deriz,olur.

Bitcoin , Amerika, Güney Kore, İran başta olmak üzere bir çok ülkede kullanılıyor. Türkiye’ den gelen resmi açıklama Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’ dan: Hükümetin net bir tavrı yok, izlemedeyiz, şeklindeydi açıklama.

Bir çok ülke kendi kripto parasını hazırlama çalışmalarını sürdürürken, kimileri de kara listeye almış durumda. Bir yandan da bir çok işletme Coinle alışverişin önünü açarken bu Pazar daha çok kızışacağa benzer.Borsası var, madenciliği var, var oğlu var. Bu bitcoinin  epey kulaklarını çınlatacağız. Madencilik derken, Cloud mining diyorlar, yüksek işlemciler gerekiyor madencilik için  anladığım kadarıyla. Bilgisayarlar ısınıyor, elektrik faturası çok geliyor gibi sebeplerden rahata ermek isteyen insanoğluna yardım elini uzatan kapitalizm, işte bu  alet edavatı da bitcoin pazarına katıyor. Hadi diyor hep beraber üretelim, hep beraber kazanalım, kazalım kazanalım, sonrası meçhul ( kazma kürek değil tabi, çeşitli cihazlar işte, internette bir çok yerden bulabiliyorsunuz. Detayına girmeyeceğim. Hangisi iyidir bilmem.)

bitcoin

Simgemiz bu. Bazen vires in numeris yazısına rastlarız bitcoin grafiklerinde, Latince söz öbeği Sayıların Gücü anlamına gelmektedir.

Coin üreteyim de zengin olayım, nedeyim diyorsanız bir miktar para harcamanız gerekmekte, satın alacağınız birkaç cihazla siz mışıl mışıl uyurken, çil çil coin üreteceksiniz gibi bir şey. Risk derseniz yaşamak bile bir riskken Bitcoin ne kadar riskli bilemem. Ne olabilir? Bir ütopya olabilir en fazla ya da bir balon, çokça konuşulduğu gibi. Tabi çok zengin olcam ben bi gecede sonra çok mutlu olcam, karışma derseniz, bilemem. Kendi içinde güvenlik sıkıntısı olmadığı söylense de var olduğunu düşündüğünüz bilmem ne coininiz bir gecede borsada tavan yaptığı gibi, yerlerde sürünebilir de .     

bitcoin

Bitcoin zenginleri tırnaklarımızla kazdık mı derler acep ?

                                                                                        Spekülasyonlar oldukça yaygınken ve tüm ülkeler teyakkuzda olacakları gözlerken, insanların tepkisini, kullanım yaygınlığını gözlemlerken, arz ve talep dengesine kurulu sistemde  bitcoin ve alt coinler almış başını gidiyor, kimleri zengin ettiği efsaneleşirken ağızdan ağıza, ben de herkes gibi merakla bekliyorum olacakları. Bir fanteziden ibaret mi kalacak, yoksa her birimizin hayatının ortasına oturacak mı? Zamanla göreceğiz. Sevgiler.

Görseller: pixabay

Bu arada isterseniz NASIL MUTLU OLUNUR? adlı yazıya da

-tam buradan- ulaşarak göz atabilirsiniz.

5
Sending
User Review
3 (2 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.