BLACK MIRROR HAKKINDA

BLACK MIRROR

Black Mirror 2011 yılında tanıştığımız bir dizi. Netflix’ in bu bilimkurgu dizisi Charlie Brooker imzasını taşıyor ve şu ana dek 4 sezon ve 19 bölüm yayınlandı. Bir hafta önce 6 bölümden oluşan 4.sezonu izledim ve sindirmeyi bekledim. Şimdi de bu etkileyici mini diziye ki; her bölüm ayrı film tadında şahsi kanaatimce, bir göz atalım:

1.Sezon 1.Bölüm: Milli Marş ( The National Anthem )

    YÖNETMEN: Otto Bathurst         44 dakika

blackmirror

Black Mirror ‘ da dram da var, mizah da, gerçek de tüm çıplaklığıyla..

Bu sevimli domuz merkezde olsa da hikayemizde, asıl sorguladıklarımız : Güç nedir? Neleri feda ederiz, feda etmemiz gerektiğinde? Her şeyi mi? Gerçekten mi? Bu soruların çok daha fazlasını sorduran, rahatsız eden, dürten ve tabi ki her bölümde olduğu gibi, sosyal medya bağımlılığının ve teknolojinin ilerleme noktasında insan unsurunun, egosunun ve tüm bunların yarattığı olumsuzlukların eleştirisini de yapan ve  Gerçeklik algımızla oynayan bu etkileyici giriş bölümüyle adım attı hayatımıza Black Mirror. Başbakan, prensesi kurtarmak için, milyonların gözü önünde, gerisini söylemem, izleyin. 

1.Sezon 2.Bölüm: 15 Milyon Hak ( Fifteen Million Merits )

 YÖNETMEN: Euros Lyn       62 dakika

BLACK MİRROR

15 milyon hak

Yetenek yarışmalarına,Televizyon dünyasına göndermeler olduğu gibi, gene insanın çilesi bitmiyor be kardeş, pedal çevir bakalım kurduğun hapishaneden kurtulmak için.

1.Sezon 3.Bölüm: Senin Tüm Geçmişin ( The Entire History of You)

 YÖNETMEN: Brian Welsh     49 dakika

black mirror

Her şeyi mi bilmek istiyoruz? Emin miyiz? Gerçeğin ne kadarı gerçek peki ?

Bir çiple acısız ve kolayca kayıt etsek olanları ve izlesek daha sonra istediklerimizi ne kadar harikayız diye mi düşünürüz ? Pişman olup söver miyiz çipine de sana da diye? Implant deyip geçme, şüphe paranoyaya vardı mı neler yapmaz adama. İlk sezonun son bölümü bu. Bence ilk sezonun en iyisi.

2.Sezon 1.Bölüm: Hemen Döneceğim ( Be Right Back )

YÖNETMEN: Owen Harris    49 dakika

black mirror

ama bu benim sevgilim değil.

Sevgiliniz öldü ve onunla ilgili tüm bilgilerin yüklendiği bir modül geldi, üstelik ona çok benziyor, ama O olmayacak hiç. Böyle aşk olabilir mi yakın zamanda, mümkündür, içinde insan varsa her şey mümkündür.                                                                                                 

2. Sezon 2. Bölüm: Beyaz Ayı ( White Bear )   

 YÖNETMEN: Carl Tibbetts    42 dakika                                                 

black mirror

beyaz ayı

İnsanların duyarsızlaşması, hak, hukuk, adalet, ceza ve yargılar. Her gün aynı korkunç güne uyanıyorsunuz ekranda beliren bir ses ve şekil eşliğinde ve kimse sizinle konuşmuyor, sadece sizi kayıt altına alıyorlar ellerinde cep telefonlarıyla. Üstelik peşinizde ürkütücü kıyafette silahlı insanlar var. Çok  fazla soru kurcalayacak beyninizi, rahatsız edip sarsarak. Şüphesiz Black Mirror’ un parlayan bölümlerinden biri. Benim için 2. sezonun eni.  

2.Sezon 3.Bölüm: Waldo Zamanı ( Waldo Moment )

 YÖNETMEN: Bryn Higgins       44 dakika                                                                                              

waldo black mirror

Karakterimiz Waldo bu.

Waldo adında bir karakter üretiliyor ve fenomen olması sonucunda siyasete de bulaşıyor . Hiciv, taşlama, acınası halimize gülmek, yarattıklarımızın kölesi mi oluyoruz zamanla ? gibi sorular, her izlediğinde, her düşündüğünde ve herkes için ayrı sorular. İlk aklıma gelenleri sıraladım, cümle karışık gözüktü gözüme düzeltmedim, sana güveniyorum okuyucu, anladın nasıl olsa. Politikanın, medyanın, insanın eleştirisi kara mizahla sunuluyor. 

2.Sezon 4.Bölüm: Özel Bölüm: Beyaz Noel ( White Christmas )

YÖNETMEN: Carl Tibbets     74 dakika     

Gerçek hayatta da engellesek bizi kızdıran, üzen kişileri sosyal medyada olduğu gibi, ne olurdu ? Bu özel bölümde sürprizli, kafa karıştırıcı  şeyler var gene. Black Mirror’ un etkileyici bölümlerinden biri. Bu bölüm de favorilerimden ama özel bölüm bu, 2. sezon sayılmaz.

3.Sezon 1.Bölüm: Dibe Vuruş ( Nosedive )

 YÖNETMEN: Joe Wright     63 dakika                                                                                                  

nosedive

nosedive

Faturalarımızı, kiralarımızı, aldığımız beğeni puanlarıyla ödeseydik mesela, sosyal statümüzü belirleseydi bu, ne kadar çok artarsa puanımız o kadar mutlu olacağız öyle mi ? Mizahla vurgulanan acı gerçek. Günümüz insanının ta kendisi.                                        

3.Sezon 2.Bölüm: Artırılmış Gerçeklik ( Playtest )

 YÖNETMEN: Dan Trachtenberg       57 dakika                                                                                   black mirror

Bir korku oyunu demolarına katılan ve arıtılmış gerçeklik deneyimleyen, korkularıyla yüzleşen karakterimiz üzerinden teknolojinin olası tehlikelerine vurucu bir dipnot.        

3.Sezon 3.Bölüm: Sus ve Dans et ( Shut up and Dance )                         

 YÖNETMEN: James Watkins      53 dakika                                                                               Mahrem bir anında yakalandın, laptopuna virüs girdi ve şantajla uğraşıyorsun, hayatın git gide içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu kurgu sonrası siz de bilgisayarlarınızın kameralarını bantlarken bulacaksınız kendinizi.                                                                                                             

black mirror

bantla

3.Sezon 4.Bölüm: San Junipero                                                                                

 YÖNETMEN: Owen Harris     61 dakika

black mirror

san junipero

Sosyal medyada karşılaştığımız linç girişimi gerçeğe dönüşürse ? Teknoloji örgülü, bol sorulu ve keyifli bir Black Mirror sezon finali.

4.Sezon 1.Bölüm: USS Callister 

  YÖNETMEN: Toby Haynes      77 dakika   

black mirror

uzay gemisi mi uzay delisi mi ?

Kaptan Robert Daly bir uzay gemisi kaptanıdır hıhı öyledir, izleyin de görün. Buzdağının görünen kısmı ve görünmeyeni, Black Mirror her ikisini de gözümüze sokuyor, iyi de yapıyor. Star Trek seviyorsanız, göndermelerden keyif alacaksınız.                         

4.Sezon 2.Bölüm: Arkangel 

YÖNETMEN: Jodie Foster   52 dakika                                                                                                 arkangel black mirrorBir anne çocuğunu korumak uğruna neler yapabilir? Artık şiddet içerikleri görmeyerek ve duymayarak büyüdüğünde onu gerçekten korumuş mu oluyor ebeveyn? Jodie Foster yönetmen koltuğunda .Bir çiple ve onu izleyebileceği bir tabletle, kızının güvende olduğunu düşünen anne ve dramatik bir film. Dizinin zayıf bölümlerinden gibi dursa da ben sevdim. Kızın yetişkinliğindeki doğal hallerine bayıldım.                                                                                                

4.Sezon 3.Bölüm: Timsah ( Crocodile )  

YÖNETMEN: John Hillcoat     59 dakika

Bir çift arabayla sarhoş bir şekilde yol alırken birine çarparlar, sonra ne yaparlar ? İzleyin, sürprizli, gerilimli bir bölüm daha. Teknoloji kısmı var gene işin içinde anılarımızı görüp kaydeden, tamam bu kadar spoiler yeter.                                                 

4.Sezon 4.Bölüm: Hang the DJ                                                                                 

YÖNETMEN: Timothy van Patten    52 dakika                                                            

Bir aşk filmi tadında bu bölüm Lobster‘ ı izlediyseniz benzer temada. Kiminle, saat kaçta, nerede buluşacağınız size iletiliyor ve ne kadar birlikte vakit geçirebileceğiniz, 20 dakika da olabilir, 8 yıl da. İlişkileri böyle deneyimlerken aşk’ a tosladığınızda ne olacak peki ? Bütün bu uydurmalardan vazgeçecek mi çiftimiz ? Sürprizli son gene.                                                                                

4.Sezon 5.Bölüm:Metal Kafa ( Metalhead                                                      

YÖNETMEN: David Slade     41 dakika                                                                                            Siyah beyaz bir bölüm bu, bir kadın bir ağaçta, hayatta kalmak için mücadele eder. Kimden ve neden kaçar? Söylemeyeyim, en iyisi izleyin.  metalhead 4.Sezon 6.Bölüm: Black Museum 

YÖNETMEN: Colm Mc Carthy        69 dakika                                                                                Sezon finali, otorite sayılmasam da en zayıf bölümdü kanımca. Yol üstündeki filmle aynı adı taşıyan müzeyi ziyaret eden bir genç kıza refakat edip müzedeki eserlerin hikayelerini anlatan bir adam ve garip öyküler işte.                                                                                                           

4.Sezon, oldukça taze sayılır. 2017 Aralık sonunda  6 bölüm birden yayınlandı, alıştığımız üzere. Charlie Brooker, Black Mirror’ un senaristi ve yapımcısı, fikir babası, 1971 doğumlu ve kendini bir geek  olarak tanımlıyor.Sosyal medya ve basınla oldukça iç içe. Hepimiz gibi endişeleri var ve kanımca en yaratıcı şekilde, mizahı kalkan ederek, distopyanın kapılarını ardına kadar açıyor ve bizi kendi dünyasına davet ediyor. BLACK MIRROR = Kara Ayna  ise ekranlarımız. Cep telefonumuzun, bilgisayarımızın ve televizyon ekranımızın, her gün burun buruna geldiğimiz, soğuk, siyah ekranı. Black Mirror’ ın etkileyici bulduğum bir yönü de farklı yönetmenlere fırsat vermesi ve izleyicilere farklı bakış açıları sunması. Hiç bitmesin, hep izleyelim, aldığı ödüllere yenileri eklensin temennilerimle satırlarıma son veriyorum.                                                                                                      Kaynak: netflix.com ve imdb.com ( Dakika, bölüm adı ve yönetmen adı için )   

 

 Vee 5. Sezonu beklerken BANDERSNATCH geliverdi. İzleyiciye yılbaşı sürprizi olan bölüm, eğlenceli bir bölüm olmuş. İnteraktif olan bölümde karakterin ne yiyeceği, hangi müziği dinleyeceği, iş teklifini kabul edip etmeyeceği ve bazı kilit yönlendirmelerle filmin sonunu değiştirme imkanı sunuluyor. Birkaç farklı son hazırlanmış. El birliğiyle çocukcağızı delirtiyoruz da denebilir. Ben izlediğimde oyun 2,5 yıldız aldı, fakat 5 yıldız almak da mümkünmüş duyduğum kadarıyla. Vahşetin sınırları bu kez sizin elinizde. İyi Seyirler:)

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

No Responses

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.