BURÇLARIN SAVUNMALARI

BURÇLARIN SAVUNMALARI

Koç bencildir, Balık sulu gözlüdür, Akrep cimridir, öbürü şöyledir derler. Burçlar kendini savunmak istese ne derlerdi. İşte böyle eğlencelik bir yazı okumakta olduğunuz.

KOÇ BURCU

BENCİL DEĞİLİM BEN

Benle bence ile başlarım sözlerime bu doğru olabilir ama bencil değilim ben. Beni, kendimi tanımaya, anlamaya, oluşturmaya çalışırken ben üzerinden gideceğim tabi. Ben kendim olmalıyım tıpkı senin kendin olman gerektiğine inandığım gibi. Ben üzerinden tanımlarım dünyayı, senin de sen üzerinden tanımlamanı doğru bulurum. Elalem ne derse desin umurumda değildir. Kendi görüşlerini sağlamlaştırmalı insan, kendini tanımalı, kendi gibi değil bizzat kendi olmalı. Ondandır ben ben diye anırmam. Yoksa bencil değil, Paylaşımcıyımdır. Herkesin benine ve benlik oluşturma çabasına saygı duyarım. Tekrar söylüyorum bencil değil, senci ve oncuyumdur aynı zamanda.

Bir ben vardır benden içeri suretim boş yürür dondan içeri. ( Yunus Emre )

BOĞA BURCU

İNATÇI DEĞİLİM BEN

Kararlı diyelim biz ona, kuru inatla aynı şey değil. Doğru olduğunu düşünüyorsam doğrudur o, benim doğrum, kime ne arkadaş. Herkes çok da şey sanki de benim kararlılığım ve sabit duruşum göze batıyor, peh. İnatmış, değiiil, değil kardeşim inat değil diyorum sana. 

Belki bahtiyarlık değildir artık
Boynunun borcudur fakat
Düşmana inat Bir gün fazla yaşamak. ( Nazım Hikmet )

İKİZLER BURCU

GEVEZE DEĞİLİM BEN

Çok konuşurum ama boş konuşmam ben. Bir şey biliyoruz da söylüyoruz değil mi.İşte bunlar hep etiket arkadaş. Bırakın etiketleri, kulak verin sözlerime. Zihnim bunca hareketliyken dilim netsin? Ayak uydurmaya çalışıyor garibim. Susmayacağım arkadaş. Ne düşünüyorsam, ne biliyorsam söyleyeceğim. Sen asıl susanlardan kork. Başın ağrıdıysa git öteye. Konuşacağım, ağız dolusu konuşacağım, sefam olsun.

Geveze düşündüğünden fazlasını konuşandır. Çok düşünen ve çok konuşan hiçbir zaman geveze olarak addedilmez. Geveze ağzına geleni söyler, beliğ yüreğinden geleni. ( Joseph Joubert )

YENGEÇ BURCU

KAPRİSLİ DEĞİLİM BEN

Her düşündüğümü söylemem, her söylediğimi düşünürüm. Anlayan anlar, anlamayan olursa burnundan getiririm. Naif bir insanım ben incindiğimde kabuğuma çekilirim, anlamanızı beklerim, bir özür yeter çoğu zaman, onu esirgeyene ne diyeyim ben, susarım, en güzel cevap bence bu. Atarım içime ta ki volkan olup patlayana kadar. Sessizliğimle cezalandırmamı istemeyen az daha duyarlı olsun yeterli.

Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendisi gibi bilir. ( Mevlana )

ASLAN BURCU

İLGİ BAĞIMLISI DEĞİLİM BEN

Güneşin çocuğuyum ben nasıl görmezden gelebilirsiniz ki? Hiç çekinmeden alkışlayabilir, saygı duyabilir, pohpohlayabilir, hayranlık duyabilirsiniz. Sadece varlığım ve ışığımla hayatınızı aydınlatıyorum, takdir etmekte özgürsünüz, rahat olun. Hakkım olanı bana sunun yeterli.

Bir insana karşı işleyebileceğiniz en büyük suç, ondan nefret etmek değil, ona karşı kayıtsız kalmaktır. İlgisizlik, insaniyetsizliğin temelidir. ( Bernard Shaw )

BAŞAK BURCU

TAKINTILI DEĞİLİM BEN

Detay odaklı ve eleştirel olabilirim hem kendime hem diğerlerine, fakat takıntılı değilim ben. En iyisini en doğrusunu yapmaya çalışırım. Ayrıntılardan beslenirim, titizim ama yoo takıntılı değilim. Siz nüansları kaçırıyorsunuz diye yakıştırıyorsunuz bunları, bir çekememezlik hissediyorum burada.

Bir insanın daha dürüst olmayı seçmesi, kendi takıntı ve saplantılarını sağaltmaya çalışmasından çok daha kolaydır. ( Abraham Maslow )

TERAZİ BURCU

KAVGADAN KAÇMAM BEN

Kavga edecek bir sebep göremem. Haklılık üste çıkmak, bağırmak değildir, iyi bilirim bunu. Gerek görmem tartışmalara, orta yol vardır mutlaka, aksini kabul etmem mümkün değildir. Diplomasi nezakettir, nabza göre şerbet vermekle aynı şey değildir. Aynı fikirde olmamak da aynı fikirde olmak kadar doğaldır, bilmiyorsanız öğrenin. Korkaklıkla suçlayanı da kibarca selamlarım.

Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye. ( Mevlana )

AKREP BURCU

CİMRİ DEĞİLİM BEN

Tutumlu olduğumu kabul ederim de yok efendim cebimde akrep varmış da bilmem ne. Gerekliyle gereksizi, istekle ihtiyacı ayırt edebiliyorsam bundan kime ne yahu. Para da benim mal da benim ister yer yutarım, ister tutarım. Derinliği olmayan insanların zırvalaması hep bunlar. 

Cimriler, kendilerinin ölmesini isteyen insanlara servet toplayan kişilerdir. ( Stanislaw Leszczynski )

YAY BURCU

GAMSIZ DEĞİLİM BEN

Bakmayın siz şen şakrak halime, dünya yansın umurumda değil diye düşündüğümden değil, tam tersi gereğinden fazla umursadığımdan herkesi ve her şeyi. Gülümsemekten başka ne gelir ki elden. Öğrenmeye geldik bu aleme, hata yapmaya ve hatalarımızdan ders çıkarmaya, farkındalığımızı artırmaya, bunu bilir bunu söylerim. Varsın gamsız deseler, elbet öğrenecekler.

Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan. ( Yunus Emre )

OĞLAK BURCU

DUYGUSUZ DEĞİLİM BEN

Neymiş soğukmuşum, hissiz mi neymişim. Sırıtıp durarak gezmenin ne alemi var yahu bu dünyada. Olgunum ben, duygularımı bağıra çağıra göstermekten hoşlanmam. Usulca severim, usulca ağlarım ben, ulu orta değil. Ciddiyetim kabuğumdur benim. Yaralarım kıymetlidir, ortalığa saçmaktan hoşlanmam, kendim sararım onları ben. 

Sana bir iyi bir de kötü haberim var. İyi haber: Henüz ölmedik. Kötü haber: Hala yaşıyoruz. ( Anton Çehov )

KOVA BURCU

DELİ DEĞİLİM BEN

Farklı düşünür, farklı hisseder, farklı yaşarım çoğu zaman, bunu idrak edemeyenlerin uydurmasıdır delilik sıfatı. Zihnini özgür bırakamayanların etiketlerine aldanacak değilim ben. Deli-dahi, uçuk-kaçık geçiniz efendim, geçiniz bunları. Uçsuz bucaksız evrende uçsuz bucaksız zihnimizle özgürüz bir nevi. Yaratıcılığı ve özgür zihni küçümseyenler küçük insanlardır nokta.

Kafasına çılgınlık girmemiş dahi yoktur. ( Aristo )

BALIK BURCU

SULU GÖZLÜ DEĞİLİM BEN

Bu dünyada yaşayan her canlının acısını derinden hissediyor ve yaşıyor olabilirim, kolay mı sandınız bu yükü taşımayı. Naif ruhumu zedelemeden önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Duygusalım, hassas ve kırılganım, yaşadığım her anı tüm iliklerimde hissederim ve bununla gurur duyarım.

Utanılacak bir şey değildir ağlamak, yürekten süzülüp geliyorsa gözyaşı eğer. ( Can Yücel )

 

 

Okura not: İş bu okuduğunuz yazı, burçlar üzerine eğlencelik olduğu kadar gerçekçi bir yazıdır. Bir başka yazıda görüşmek üzere, tüm burçlara selam olsun:) Sevgiler.

Göz atmak isterseniz şuraya da bir başka link bırakıyorum: BURÇLAR SEVERSE

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.