CEMAL SÜREYA KİMDİR?

Cemal Süreya Türk Edebiyatına damgasını vurmuş şairlerimizdendir. Salt şair de değildir. Denemeleri, güncesi, çeşitli derleme ve yazılarıyla üretken bir aydındır. İkinci yenilerden sayılır ama o da muallaktır açıkçası. Özgündür, farklıdır. Her iyi şair gibi yüreğin derinliklerine dokunur.

CEMAL SÜREYA KİMDİR?

Cemal Süreya‘nın asıl adı Cemalettin Seber’dir. Cemal Süreyya iken soyadındaki bir ‘y‘ harfini de girdikleri bir iddiayı kaybetmesi üzerine Sezai Karakoç’a kaptırmıştır. 1931 yılında  Erzincan’da dünyaya gelen Cemal Süreya, kendi ağzından şöyle anlatır hayat hikayesini:

1931 yılında doğdum. 1937 yılında annem öldü. 1944 yılında Dostoyevski’yi okudum. O gün bu gündür huzurum yoktur.

cemal süreya

Papirüs dergisini çıkarmıştır Cemal Süreya ve başka dergiler de. Bir röportajında kaç dergi çıkardınız sorusuna verdiği cevap:

17 dergi batırdım, Papirüs’ü üç kere batırdım.

Bununla ilgili detaylar da şu linkte, göz atayım derseniz:

https://www.birgun.net/haber-detay/cemal-sureya-yayin-hayati-ve-papirus-142517.html

Bendeki Cemal Süreya ise 15 yaşım, oku oku, yaz yaz, ağla ağla günleri:) Samimiyetini sevmiştim, esprili yapısını, kelimelerle oynayışını el ele. Okul çıkışı Şişli’de bir sokak tezgahında Sevda Sözleri’ni almıştım büyük heyecanla ilk olarak, hatta arkadaşım Sevil el atmasa alamıyordum bile, dergilerde okumaktan daha özeldi, açıp açıp okuyordum. Ezberimdedir hala epey dize.

Şelaleye

Düşmüştür,

Zeytinin dali;

Celaliyim,

Celalisin,

Celali.

cemal sureya

Çay dedin mi akan sular durur:)

Turgut Uyar, Edip Cansever ve Cemal Süreya, birlikte anılan şairlerdendir. Benzerler de farklılıkları da çoktur. Cemal Süreya daha kuralsızdır, daha bir kafasına göredir sanki. Ukalalık etmeyeyim şimdi her birinin ve diğerlerinin yeri ayrıdır şiir severlerin gönlünde. Bu üçlünün bir ortak noktaları daha vardır ki o da ilham perileri saydığım Tomris Uyar’dır. Bu aşktan geriye kalan ise şu dizelerdir:

Daha nen olayım isterdin

Onursuzunum senin.

1990 yılında kaybettiğimiz C. Süreya 4 kez evlenmiş, birçok aşk yaşamış, elinden sigarayı düşürmemiş, Kadıköy’de yıllarca yaşamış dergiler, kitaplar çıkarmış, çocukları da ihmal etmemiş, her fırsatta yazmış, şiirler ve harika dizeler bırakmıştır geride. Edebiyat dünyasına katkıları bir yana kişisel dünyamda da önemli bir yere sahip olan Cemal Süreya’yı bu vesile ile tekrar saygı ile anıyorum. Nurlar içinde yatasın üstad. İyi ki bu dünyadan geçmişsin.

cemal sureya

uçsuz bucaksız hem..

Okur’a not: Öyle bir tıkandım ki ne yazayım nasıl yazayım bilemedim günlerce, sağolsun Cemal Süreya yetişti imdadıma. Sırada maden suyu ilgili bir yazım olacak, sonrasını göreceğiz birlikte, bilemiyorum Rıfkı. Anlayışın için teşekkürler, işlerin rast gitsin ey okur:)

Bu arada eğer isterseniz Oğuz Atay Hakkında yazıma da bir göz atabilirsiniz. Farkındaysanız iç link vermekle uğraşıyorum, işte bunlar hep seo:)

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.