ÇOCUK İSTİSMARINA SESSİZ KALMA

Çocuk istismarı bu evrenden uzak tutulmalıdır.

Çocuğum ben. 3 yaşındayım süt kokan. 5 yaşındayım meraklı. Okula dahi gitmiyorum yahu. Az daha büyüğüm ya da okula gidiyorum 7, 8, 10 yaşındayım. Hadi 15 oldum nolmuş, çocuğum ben. Bakmayın koca koca adamlara gelin olduğuma, çocuğum ben. Söz hakkım yok bu ülkede. Birilerinin evladı, birilerinin ablası,abisiyim bile bu yaşta. Çocuğum ben, çek o pis ellerini üzerimden.

Çocuğum ben. Çocuk. Oynamam, gülmem gerekirken ne işim var toprağın altında benim. Hani çocuklar ölmesindi, gülsündü. Hani abiler, amcalar, babalar, dayılar. Neden büyüyünce çirkinleştiniz. Siz de çocuktunuz, ne zaman unuttunuz?

Çocuğum ben kapının önünde oynarken kaçırılıp tecavüz edilerek öldürülen. Çocuğum ben bir bayram ziyaretinde çaldığım zille başına gelecekleri düşünemeyen, aldığım şekere sevinirken içeri çekilip katledilen. Çocuğum ben 13 yaşında satılıp gerdeğe sokulan. Okuma hakkım elimden alınan. Şiddet gören, örselenen, görünmezden gelen.

Çocuğum ben, Türkiye’ de üstelik. Herhangi bir şehirde, köyde,kasabada doğmuş, beyaz tenli, esmer, zenci, çekik gözlü,mavi gözlü,yeşil,siyah gözlü, kıvırcık ya da düz saçlı, şişman veya zayıf, kız veya erkek, güzel ve güzel, çocuğum ben. Dünyayı böyle tanımama izin vermeyin. Büyümek istiyorum ben. Koşup dizlerimi yaralayıp ağlamak, ilerde bu izleri çocuklarıma göstermek istiyorum.

Çocuğum ben koca gözlerle koca bir gülüşle bakarım çevreme. Her şey o kadar kocamandır ki herkes o kadar büyüktür ki,nasıl anlatayım derdimi sizin anlayacağınız gibi.

Çocuk İstismarına Sessiz Kalma!

Çocuktuk. Büyüdük, yetişkin olduk. Her birimizin harika çocukluk anıları olsun keşke. Travmalarla dolu çocukluk geçirmiş birçok yetişkin tanıyorum kendim dahil, çocuk söz konusu olunca akan sular durur yahu. Bu günlerde hele bu sıcak günlerde gözyaşları tere karışıyor bünyede. Akıl sağlığını korumak güç. Sağduyulu olmaya en çok ihtiyaç duyulan günler.

çocuk istismarına sessiz kalma

Çocuk istismarı, tecavüz ve cinayet, vahşet ve dehşet aynı cümlede geçmemeli. Çocuk masumdur. Çocuk savunmasızdır. Çocuk oyundur, şakadır, gülümsemedir, gülüştür. Umuttur çocuk, gelecektir. Geçmişimize saygımız yok ki milletçe nasıl geleceğe saygı duyalım mı? Esefle kınıyorum kendimizi tepkisiz kaldığımız ya da yeterli tepkiyi göstermediğimiz için. Ben de suçluyum arkadaş.

Çocuklarımızı öldürüyorlar, geleceklerini söndürüyorlar ve ben günlük rutinime devam ediyorum. Haberler önümüze geldiğinde üzülüyor, kızıyor, küfrediyor belki ve devam ediyoruz yaşamımıza. Klavye silahşörlüğüyle sallıyoruz sağa sola, sonra mı, sonrası aynen devam. Facebook, Twitter, Instagram paylaşımları, like lar da kontrol edildi,hıh tamam, aferin sana.

ÇOCUK İSTİSMARINA TEPKİSİZ KALMA

Çocuklarımızı öldürüyorlar arkadaş. Çocuklarımıza tecavüz ediyorlar. Göz göre göre. Gözlerinin yaşına bakmadan. Gözlerin yaşı dinse de yürek susmuyor arkadaş. Bir de idam çığırtkanları çıktı başımıza. Hayır hayır hayır. İdam değil çözüm, olamaz. Susmamalıyız sadece, tepkisiz kalmamalıyız. Çocuklarımızı korumalıyız. Eğitim şart dedirtmeyin bana.

Korkuyorum çok bakmayın sırıttığıma. Bu güzel ülkenin bu güzel çocukları için endişeleniyorum. Dokunmayın çocuklarımıza. Onlar bizim çocuklarımız. Kardeşimiz, kızımız,oğlumuz,yeğenimiz. Onlar hepimizin korumak zorunda olduğu canlar. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Sessiz kalmamayı öğretelim. Çocuklar sadece düştüklerinde ağlasınlar ve yanlarında hep onu koşulsuz seven bir yürek olsun dilerim.

Bu dünyayı birlikte batırdığımız gibi birlikte düzeltebiliriz. Hep öyle hissettim. Güzel insanlar var olduğu sürece ümidi kaybetmek yok. Sanırım gönüllü projelerini araştırmalıyım, çorbada tuzum olmalı. Utanıyorum. İnsan adına. Ağalar, Beyler İnsanlık nerededir? Tamam, dağılmak yok, gülümsemeye devam, ağlayarak da güleriz, biz bu toprağın insanıyız. Acı ile demlenirken mizahı es geçmeyiz. Sevgiler.

 

 

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.