DELİLİĞE METHİYE

Delilik üzerine bilimsel bir makale kaleme alacak değilim, haddimi bilirim, ayrıca delileri severim, yani gözü dönmüş savaş çığırtkanlarından bahsetmiyorum, saf, gerçek delileri. Hani farklı olan, etiketlenmeyi göze alan deliler ve diğer masum deliler. Deliliğe methiye işte.

Şaşı olduğundan bir katırı eşek sanan, yahut en berbat destana ulvi bir şiirmiş gibi hayran olan bir adam, ilk önce bir deli telakki olunmayacaktır. Halbuki, muhakemesi, duyguları kadar karışmış olduğundan, mutat örf ve adetlere zıt bir bozukluğu sürekli olarak muhafaza eden bir kimseye bu ünvan kolayca bahşolunacaktır.

Mesela, bir eşeğin anırdığını ne zaman duysa, nefis bir senfoni dinlediğini tahayyül eden, yahut sefalet ve aşağılık içinde doğmuş olduğu halde kendini Kroisos kadar zengin ve kudretli sayan bir insan işte böyledir, denebilirdi. Bu cins delilik, ekseriye olduğu gibi,neşe ile beraber olunca, hem onu duyanları, hem de kendileri deli oldukları halde başkalarında görenleri, çok eğlendirir.

                                               DELİLİĞE METHİYE ( ENCOMIUM MORIAS ), Erasmus, Nusret Hızır çevirisi,1959,Maarif Basımevi, sayfa: 73

DELİYİM, DELİSİN, DELİ Mİ NE?

En korktuğum şeydi delirmek yıllar yılı. Korkularımızla er geç karşılaşacağımızın ve korkunun ecele faydası olmadığını farkettikten sonra korkmayı bıraktım, tam zamanını bilemedim şimdi. Ama şimdi korkmuyorum, hem delirirsem deli olduğumun farkında olamayacağıma göre sıkıntı yok bence.

deli

fanta evet

Çok delilik yaptım, çok deli tanıdım. Hepimiz demez miyiz, ay delireceğimdelirtme beni ,deliler de hep beni bulur. Bahse varım bu 3 cümleden birini en az bir kez kurdunuz yaşamınızda. Delilerle toplumun ilişkisini de sorgulamayacağım. Delilikten daha acıklı çoğu zaman. Alay etmek, acımak ya da umursamamak. Michel Foucault Deliliğin Tarihi adlı kitabında Ortaçağ’da bir dönem deli diye tanı konulanların bir gemiye doldurulup açık denize salındıklarını yazmıştı. Çok etkilenmiştim okuyunca. Bir de Çin’de deli tanısı konulanların bir dönemde yüksek bir kayalıktan aşağı atıldığını, yaşarsa iyileştiğine inanıldığını okumuştum yine bir yerlerde, dehşet içinde.

YAŞASIN DELİLİK

Tanıdığım ilk deli Hüseyin Abi’ydi. Öyle derlerdi, ne kadar acımasızız, ne kadar iki yüzlüyüz toplum olarak. Annemin dayısının oğluydu ve 40 yaşındaydı ben 5 yaşındayken ve yaşıtlarım erkek çocuklarıyla misket oynardı bütün gün, bir de araba sürerdi işte duvarlarda. Uzaktan seyreder, severdim uzaktan. Çocukken menenjit geçirdi, derdi annem, ondan böyle. Anlamıştım. Öyleler ve böyleler vardı bu hayatta. Çoğunluk ya da ötekisin, farklı olansın, o zaman delisin. 

Beyoğlu’nda büyüdüm ben. Yani dedemin de İstiklal caddesi’nde bakkalı olduğundan babam da orada büyümüştü, 3 kuşak Beyoğluluyum. Şimdiki halinden bahsetmiyorum, hoş, İstanbul’da bile yaşamıyorum artık.

Egzos abi vardı mesela, hastasıydım kendisinin. Her akşam, Taksim meydanında görürdüm, otobüsler varken tabi, uzun sakalları ve uzun pardesüsüyle ufukta belirir, ağır adımlarla otobüslere doğru ilerler, iki otobüs arasındaki boşluğa girer, egzos dumanının başında ellerini birbirine kavuşturur ve ağzına doğru götürüp hohlardı. Hem ısınırdı hem de rutiniydi onun,her gün keyifle yaptığı, yüzündeki gülümsemeden belliydi keyif aldığı. Bir diğer gedikli, sokaklarda yaşayan bir adamdı gene, kendi kendine konuşur ve hiç göz kontağı kurmazdı, çöpten toplardı yemeğini. Beyefendi görünüşlüydü, hani görmüş geçirmiş derler ya onlardan.Yedi dil bilir bu, derdi esnaf, karısı terk edince sokaklarda yaşamaya başladı. Saygı duyardım sadece.

Hiç kafa ütülemeyeceğim, bir yargıda da bulunmayacağım. Sadece her şey çok çılgınca değil mi yahu. Ne yazsam ki diye kıvranırken günlerdir, beni gene delilik kurtardı.) İçimizdeki deliye sahip çıkalım, sevelim onu, hem, asıl delilik şu anda dünyamızda yaşananlar kanımca. Sabırlı olalım ve üretelim, salt tüketici olmayalım. Shining izleyeyim en iyisi. Bu ruh haline tam gider. Kendime de notum olduğundan bu, şimdilik dursun bakalım. Sevgiler.

yiğit özgür

o zaman dans:)

Karikatürler: Yiğit Özgür

Not: Bu arada isterseniz tam da buradan genuinerabbit hakkında yazımı okuyabilirsiniz.

 

 

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.