EN GÜZEL MADEN SUYU HANGİSİ YANİ?

Maden suyu tüketici dostu ürünlerden biridir. Hem ucuzdur, hem ferahlatır, hem mideyle  dosttur, hem yeşil minik şişesiyle sevimlidir de, daha ne yapsındır? İşte 8 maden suyu markası ve yorumu, okumak üzere olduklarınız.

maden suyu

en güzel maden suyu hangisi?

Maden suyu candır. Hele havalar ısınmışken ihtiyaçtır. Araştırmacı kimliğimi sizin için ortaya çıkardım ve 8 marka maden suyu topladım. Sarıkız, Kula, Damla, Beypazarı, Kızılay, Akmina, Kızılcahamam ve Uludağ marka maden suları. Oturdum ve üçer yudum alıp notlar aldım. Bence en güzeli hangisiyse günün kazananı O oldu, kendisini tebrik ediyorum ama yazının sonunda açıklayacağım. Şimdi içeriklerine bir göz atalım:

ULUDAĞ:

Bursa. İçerik: Bikarbonat, Klorür, Florür, Sülfat, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Demir içerir. Sodyum oranı 185 mg/L ve toplam mineral değeri ise 1843 mg/L. Pazarlanma şekli: Doğal Zengin Mineralli Su- Doğal Maden Suyu.

KIZILCAHAMAM- ÇAMLIK:

Ankara. İçerik: Alüminyum, Amonyum, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum,Demir, Karbonat, Sülfat, Florür, Nitrat, Silikat, Klorür, Fosfat, Bikarbonat. Sodyum oranı 356,76 mg/L. Pazarlanma şekli: Doğal Maden Suyu.

SARIKIZ:

Manisa. İçerik: Florür, Bikarbonat, Klorür, Sülfat, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum. Sodyum oranı 56,26. Pazarlanma şekli: Magnezyumlu Bikarbonatlı Doğal Mineralli Su.

KULA:

Manisa. İçerik: Florür, Klorür, Bikarbonat, Sülfat, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum. Sodyum oranı 476,9. Toplam mineral değeri: 3644 mg/L. Pazarlanma şekli: Zengin Mineralli Doğal Maden Suyu.

KIZILAY:

Afyonkarahisar. İçerik:  Pazarlanma şekli: Doğal Maden Suyu- Sodyumlu Bikarbonatlı Doğal Zengin Mineralli Su.

AKMİNA:

Florür, Bikarbonat, Klorür, Sülfat, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum içerir. Sodyum oranı 22,2 mg/L ve toplam mineral değeri ise 3920,2 mg/L. Pazarlanma şekli: Doğal Maden Suyu- Doğal Zengin Mineralli Su.

BEYPAZARI:

Karakoca. Ankara. İçerik: Alüminyum, Amonyum, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Demir, Sülfat, Florür, Klorür, Silikat, Fosfat, Bikarbonat. Sodyum oranı 265,2 mg/L. Toplam mineral değeri: 2767,50 mg/L. Pazarlanma şekli: Doğal Maden Suyu.

DAMLA-MİNERA:

Bursa. İçerik: Florür, Bikarbonat, Klorür, Sülfat, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Demir. Sodyum oranı 40,04 mg/L. Pazarlanma şekli: Doğal Maden Suyu-  Doğal Zengin Mineralli Su- Bikarbonatlı, Kalsiyumlu.

en güzel maden suyu

Söz konusu maden suları

Bir hafta boyunca farklı marketleri gezip topladım numunelerimi. Bazılarının toplam mineral değeri yok biliyorum yukarıdaki listede ama bulamadım. Zaten karınca duası gibi yazılar, okuyana kadar can çekiştim desem abartmış olurum, haklısın. 

Peki ama hangisi en güzel maden suyu?

Akmina‘nın litreliğini aldım, minnak şişesini bulamadım tek olarak yakında. Zaten pek hoşlanmam kendisinden ama ciltte kullanımı işe yarar bak diğerleri gibi iyi bir cilt temizleyicisi, hatta toniktir. Sarıkız ise tam bir hayal kırıklığıydı benim için. Tatlarına bakmadan ilk 3’ümdeydi, tadına bakınca ibre tamamen yön değiştirdi, o neydi öyle yav, ne yaptınız benim Sarıkızıma ey yetkili. O tombalak şişenin yerinde yeller estiği yetmiyormuş gibi üzerinde maden suyu yazmıyor artık bir kere değil maden suyu, soda bile değil, tadı yok bir kere, yavanlaşmış, bitmiş.

Damla mineradan da hazzetmem oldum olası. Kızılay ya da Beypazarıdır ilk tercihim. Kızılay az daha kekremsi, asitli gelir bana. Çikolatanın da bitterini sevdiğimden kendisine bir yakınlığım mevcuttur. Beypazarı da tamamdır benim için. Bu sefer öne çıkan ürün Kızılcahamamdı açıkçası. Çok beğendim kendisini mutlaka tekrar edineceğim. Markaları araştırırken inişdibi adlı methedilen bir maden suyu ile de karşılaştım fakat kendisine buralarda rastlayamadım, internetten sipariş verebilirdim, onu da yapmadım. Aklıma yazdım denk gelince tadacağım.

  1. Beypazarı
  2. Kızılay
  3. Kızılcahamam
  4. Kula
  5. Uludağ
  6. Damla Minera
  7. Sarıkız
  8. Akmina

Kendi damak tadıma göre yaptığım sıralama budur.Yazının sonunda açıklayacağım deyip ortada açıklamışım ama olsun, olsun. Hatta bence Kızılay deyip Beypazarı‘na vermişim birinciliği ama  kıyamamışım demek ne var yahu. Elbette sizin listede isimler değişebilir. Yaşasın Maden Suyu Kardeşliği o zaman. Maden suyu=soda demek mi peki günlük yaşamda sıklıkla rastladığımız kullanımı gibi?

Maden Suyu mu Soda mı?

Maden suyu mineralce zengin sudur ve yeraltı kaynaklarından çıkan suyun işlenmiş ya da işlenmemiş halidir. Soda ise herhangi bir suya karbondioksit eklenerek yapılır. Yani ikisi de foşurdar ikisi de mideye ferahlık hissi verir, ikisi de geğirtir ayıptır söylemesi, ikisi de serinletir, hele limon veya nane ile sunumunda göz yaşartıcı güzelliktedir, ikisi de tonik olarak cilt temizliğinde kullanılabilir. Ama maden suyu büyüktür sodadan veya maden suyu sodayı döver diyebiliriz rahatlıkla. O yüzden garsonlar size sesleniyorum. Bir maden suyu dediğimde bir soda diye tekrar etmeyin. Maden suyu maden suyudur soda da soda. Biliyorum dil hepimizi sınırlıyor da gereken özeni gösterelim lütfen, teşekkürler:)

Okur’a Not: Yine geldik bir yazının sonuna. Her zamanki gibi nasıl bitireceğime emin olmadan debeleniyorum. Vedalardan da hoşlanmam ondan mı acaba, bunu sorgulayayım en iyisi ben bir süre, notlar alayım, listeler yapayım, gelişmeleri paylaşırım elbet. Mayıs ayı bir Astroloji yazısı eklediğimde bitmiş olacak da Kitaplık bölümü garip kaldı. Kitap incelemesi Haziran’a kalır,evet evet. Gittim ben, en güzel maden suları sizin olsun, gülümsemeniz eksik olmasın, görüşürüz.

Bu arada  genuinerabbit’in ilk günlerinde yazdığım çay mı kahve mi yazım vardı, içecek işte o da diye bağlayıp, göz atmak isterseniz diye de  linki bıraktım ve sessizce çıktım:)

 

5
Sending
User Review
1.91 (22 votes)

28 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.