EX LIBRIS

Ex Libris ne demektir? Ne işe yarar?

ex libris

ex libris

Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu özgün yapıtlardır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Sözcük olarak “…’nın kitaplığından” veya “…’nın kütüphanesine ait” anlamına gelir.

Üstteki paragraf, İstanbul Ekslibris Derneği sitesinden alıntıdır. Ekslibris adlı kitabı bulunan Hasip Pektaş’a aittir tanım. Adres: http://www.aed.org.tr/tr/ekslibris/

ex libris

ex libris özgündür,kişiye özeldir.

Ex libris 15.yy’da Avrupa’da ortaya çıkmış ve ilk örneklerine Almanya’da rastlanmıştır. Zenginlik ve statü göstergesi olarak yaygınlaşsa da bir dönemde, günümüzde etkisini kaybetmiştir doğal olarak, en azından gösteriş amaçlı kullanımı. Başarılı ex libris sanatçıları halen vardır. İnternette kimi dönem günümüze ait güzel çalışmalara denk geliyorum. Book plate olarak da rastlayabilirsiniz ex librislere.

Sadece kitap sevmeniz ve sanattan hoşlanmanız yeterli belki görünüşte. Şahsi kanaatim ise takdir ve tebrik etsem, seyretmekten,bakmaktan keyif alsam da mülkiyetçi biri hiç olamadığımdan garip geliyor bana. Ah bir ex librisim olsa bar bar bağırsam benim kütüphanemden çaldın işte onu diye hiç düşünmedim. Ex libris çalışmalarını dilerim daha çok görürüm, kitap okumanın insanlık var oldukça bitmemesini istiyorum hem ondan hem de bir sanat olduğunu düşündüğümden.

İsmiyle birlikte Kişiyle ilgili bize ipuçları sunan, kişiyi ölümsüzleştiren bir durum aslında biraz daha duygusal bir bakış açısıyla. Her şeyden önemlisi de sanat. Sanat sanat için miydi toplum için mi? Şimdi ben de dövdüm mü sevdim mi belli değil bazen. Okuyunca buraya kadar, ne dedim ben gene dedim ama olsun, ex libris seviniz sevdiriniz. Şimdi gönlünü almış olabilirim sanırım, demin ben yok ben istemem dedim ya o bakımdan. Aşağıda ex libris örneklerinden bir demet daha bekliyor sizi. 

Sergey Hrapov

Neyin kafası tam çözemedim.

Unutmadan şunu da ekleyeyim, bir yarışma varmış. Ex libris yarışması, ödüllü. 1 Haziran 2018’e kadar katılım kabul ediliyor. Bilgisayar tasarımları da kabul ediliyormuş. Yine İstanbul Ekslibris Derneği sayesinde. Neyse işte ilgilenirseniz, detayları ve katılım şartları aşağıdaki linkte. Sevgiler.

http://www.aed.org.tr/tr/english-the-4th-international-ex-libris-competition-istanbul-2018/

( Yarışma Haziran ayında sonlandığından linki kaldırdım Temmuz ayında. )

ex libris

stefan zweig

makbulmüş işte yazarlar arasında

exlibris

ex librislerin kimi naif, kimi yırtıcı,kimi anlaşılmaz,sahipleri gibi.

ex libris

Ernest Hemingway’ e ait ex libris

ex libris

Charlie Chaplin ex libris

5
Sending
User Review
3 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.