LAMIA BİR İBLİS Mİ BİR KURBAN MI ?

Lamia kimi kaynaklarda Libya Kralı Belos’ un güzeller güzeli kızı olarak çıkar karşımıza, kimilerinde ise Poseidon’ un kızı olarak. Lamia bir iblis mi yoksa kurban mı?

Muamma bu kadarla kalsa iyi, neye benzediği konusu da oldukça kafa karıştırıcıdır. Yılan vücutlu bir kadın, bedeninin yarısı eşek yarısı kadın, keçi ayaklı bir dişi, bu üç hayvanla özdeşleştirilmiş en çok. Yıllar ve yerler değiştikçe Lamia adı yürümüş ama şekilden şekile girerek. Kötülük, büyücülük, çocuk yeme, vampirliğin çıkışı falan hep Lamia ile ilişkilendirilir. Lilith ile özdeşleştirildiği dönemler de olmuştur, yılan formu ortak noktaları, belki de sadece yaşadığı acılar sebebiyle aklını kaybetmiş bir kadındır. Bilemeyiz ama ortada efsaneler varsa kulak kabartalım. Efsaneleri severim, gerçeğin çarpıtılmış halleri de olsalar kimi zaman, hayal gücüne bol malzeme sağlarlar. 

lamia bir iblis mi

Herbert Draper , lamia

Lamia

Yunan halk inanışında bir hayalet; çocukları çalan, kanlarını emen bir vampir.Lamia eskiden çok güzel bir kraliçe imiş. Zeus’ dan aslan gibi oğulları, kızları olmuş. Fakat kıskanç Hera, onun çocuklarını öldürerek elinden almış. Bunun üzerine Lamia, karanlık bir mağarada oturan, kıskançlık ve ümitsizlikten, mesut annelerin çocuklarını alıp kaçıran, yiyen çirkin bir canavar olmuş. 

Kaynak :Behçet Necatigil, Küçük Mitologya Sözlüğü, 1957, Varlık yayınları cep serisi ( Yalnız B.N bu kitapta Lamia dahil birkaç madde için şöyle bir not düşmüş: Eckart Peterich’ in Küçük Yunan Mitologyası, Dr. Suat Yakup Baydur çevirisi, 1946 )

Lamia

 Poseidon’ un kızı. Çocukları çalan ve yiyen iğrenç bir varlık. Halbuki onun Frigya yahut Libya kraliçelerinden biri olduğunu ve güzelliğiyle Zeus’ un gözüne girdiğini, ondan birçok çocukları olduğunu yazarlar. Fakat çocuklarını, kıskanç Hera öldürdüğü için Lamia, çocuk düşmanı oldu.Eline geçen bütün çocukları öldürüyordu. Hera, onun gözünden uykuyu da alınca Lamia, büsbütün çıldırdı. Fakat Zeus, ona acıdı. Uyumak istediği zaman gözlerini çıkarıp bir kaba koyarak uyuma imkanını bağışladı. 

Kaynak: Şefik Can, Klasik Yunan Mitologyası, İnkılap ve Aka, 1963

LAMİA KİM YANİ

İşte böyle sevgili okur, sen koskoca Zeus, gencecik kızı heder et. Hera’ nın gazabını biliyoruz zaten, maşallah dediği 40 gün yaşıyor. Kızcağız da çocukları öldürülünce delirmiş tabi, çocuk da yemiştir, yemese de çocukları korkutmak için kullanılmış olabilir şahsı, her şey mümkün. Lilith değildi ama bazı dönemlerde eşdeğer tutuldu, her şeye de inanmamak lazım, hele böyle bilgi kirliliğine maruz kaldığımız bu çağda. Ne gerçek ne değil bilemeden göçeceğiz belki de, genelde işin aslı öyle değil. Şahsi kanaatim Lamia, acılı ve aklını yitirmiş bir kadındır. İstendiği kadar kötülükle, büyücülükle ilişkilendirilsin, kanımca haksızlık edilmektedir, bırakalım da resimlere, filmlere, kitaplara konu olsundur. Sevgiler.   

5
Sending
User Review
4.5 (2 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.