NASIL MUTLU OLUNUR?

Nasıl mutlu olunur?  

Yaşamak için mutlu olmak şart değildir. Türkiye’de mutlu olmak ise hiç de yabana atılabilinemez. Hele ki görmezden gelemeyen, başkasının acısıyla dahi yüreği dağlananlardansınız. Varsın mutluluk eşittir aptallıktır desinler. Ne sırıtıyorsun yahu desinler. Bir anlığına dahi olsa dertler kenarda beklesin. İşte 10 maddede özetlemeye çalıştığım o liste:

1- BİR HAYVAN DOST EDİNİN

Kedi olur, köpek olur, kuş olur. Alerjim var, tüyü dökülür onun, vaktim yok ilgilenecek demeyin. Hayatınıza katacağı değer döktüğü tüyden çok çok daha fazla emin olun. Mümkünse en yakın barınaktan sahiplenin, sokaktan sahiplenin, göz göze geldiğinizde içinizi titretecek bir can bulacağınıza eminim bulunduğunuz yerde. Deneyin, pişman olmayacaksınız. Mutluluğun ilk adımı.

kedi

Kedi de olur, hem kedi hem köpek de, pek de güzel olur çok da güzel olur.

2- MÜZİK VE DANSI HAYATINIZA DAHİL EDİN

En sevdiğiniz şarkıyı hemen şimdi dinleyin. Çok da ağlamaklı değildir umarım:) Her gün en az 15 dakika müzikle beraber kalça kıvırın, el şaklatın, zıplayın, dönün, yapın işte kafanıza göre uyduruk hareketler. Ya da zaten çok iyi dans edersin bana mı sorcan ne yapacağını.

dans

İçinden geldiği gibi işte:)

3- FAZLALIKLARINIZDAN KURTULUN

Fazla olan kilonuzsa, abur cuburu kesin mesela, yerine yoğurt ve salata koyun. Evdeki kalabalıksa fazlalık eğer, giymediklerinizi, okumadıklarınızı, kullanmadıklarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırın. Sizin çöp gördüğünüz hayat kurtarabilir. İnternette kısa bir araştırmayla veya çevrenize haber salıvermeyle kolaylıkla kurtulabilirsiniz fazla eşyalarınızdan. İnsansa hayatınızdaki fazlalık, enerji vampiri, sizi yoran ve üzen bir arkadaşsa sürekli, tutmayın hayatınızda, yapmayın bunu kendinize.

fazla

Fazlalıkları atalım:)

4- BİR HOBİ EDİNİN

Maket uçak yapımından kanaviçeye, örgüden tamire ilgi ve merakınız neye varsa ona vakit ayırın. Az bütçeyle neler yapılabildiğine şaşakalacaksınız. Birçok yerde Halk Eğitim Kursları mevcut, onlardan birine katılabileceğiniz gibi, sadece internet aracılığıyla fikir edinerek de yapacağınız işler size keyif verecek.

hobi

Çanak çömlek ne olursa artık, hobi şart 🙂

5- GÖNÜLLÜ OLUN

Herhangi bir gönüllü projesine katılabileceğiniz gibi kendi projenizi de başlatabilirsiniz. Hayvanlar veya insanlar ile ilgili herhangi bir projede gönüllü olarak yer almak hayatınıza çok şey katacak. Bir gün veya sürekli, deneyin, mutlaka size göre bir proje bulacaksınızdır.

gönüllü

gönülden gönüllü

6- HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Bazıları için oldukça zordur hayır diyebilmek. Aman kimse üzülmesin, kırmayayım kimseyi endişesine gark olmuş naif ruhlardır onlar. Ama hayır diyebilmek, istemediği bir şeyi açıkça belirtebilmek zaruridir. Küçük denemelerle başlayabilirsiniz, hayır bu kurabiyeyi yemeyeceğim, diyetimi bozmayacağım deyin mesela ilk başta.

hayır

hayırlısı be gülüm:)

7- AFFEDİN

Önce kendinizi affedin, kızgınlığınız her neyse kendinizle ilgili kızmayı bir tarafa bırakın ve bağışlayın kendinizi, sonra canınızı yakan ailenizi, sevdiceğinizi veya dostunuzu. Affetmenin mucizevi etkisine inanamayacaksınız. Hiç birimiz mükemmel değiliz ve hatasız bir yaşam, yaşam değildir unutmayın.

affet

Sarılmak,affetmek,özür dilemek,bağışlamak,işte bunlar hep şifa:)

8- KENDİNİZİ ŞIMARTIN

Bir masajla başlayabilirsiniz kendinizi ödüllendirmeye mesela. Ilık bir duş, çikolata, deniz kenarında bir yürüyüş, güzel bir film, bir kitap, kahve, çay veya canınızın çektiği bir şey ile ödüllendirin kendinizi mesela, hemen şimdi deneyin ve tekrarlayın istediğiniz sıklıkta.

şımart

Bazen bir sallanan sandalye dahi işe yarar.

9- SEVİN

Önce kendinizi sevin her bir yamuğunuza rağmen. Sevin kendinizi, sizden bir tane daha yok.  Ardından çocuğunuzu, partnerinizi, arkadaşlarınızı, ailenizi, sizin için değerli olan her ne veya kimse sevin onu, hem de hunharca, hem de göstere göstere ona ve hem de sarılarak sıkıca.

sevgi

Sevmek ne uzun kelime:)
C. Süreya

10- GÜLÜMSEYİN

Ortada hiç bir sebep yokken gülümsemeyi deneyin, gözleriniz iyice kısılana kadar kasın yanak kaslarınızı ve işte oldu bile, gülümsediniz. Bunu kendi kendinize yapıyorsanız ne ala ama bir sokak köpeğine, bir çocuğa, bakkala, yaşlı teyzeye, gülümseyin sadece, herkesin buna ihtiyacı var inanın. Sıcak bir gülümseme bazen hayat kurtarır, bir de bakmışsınız kendi kendinize tekrarlar ve ıslık çalar olmuşsunuz mesela, alışkanlık yapması an meselesidir:) Ayrıca çok isterseniz HADİ GÜLÜMSE yazıma da göz atabilirsiniz.

gülümse

gülümse

İşte böyle sevgili okur. Mutlu olmak için bir sebep göremiyorum dersen seni anlarım ama ayakta kalmak ve faydalı olmak zorundayız, kendimize ve mümkünse çevremize. Bir gülümsemeyi eksik etmeyelim hayatlarımızdan ki işimiz kolaylaşsın. Bu bedende olduğumuz sürece kendimiz için, sevdiklerimiz için, ülkemiz için, gezegenimiz için ve evren için en hayırlısını yapalım. Sevelim, sevilelim bu dünya kimseye kalmaz:) Görüşmek üzere üç beş güne.

 

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.