ÖFKE İLE BAŞ ETME YOLLARI

ÖFKE İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

Öfke insanı sık sık alt eder. Ah be deriz bazen, keşke öyle demeyeyedim, yapmayaydım. Bazen çok daha acı sonuçları olur, bir keşkenin hiç bir zaman yeterli olmayacağı, boğaz düğümleyen anlar. Her birimizin farklı hikayesi var elbet. Öfkelendiğimizde gözardı edebildiğimiz ama aslında çok basit ve hepimizin bir şekilde duymuş, bilmiş olabileceği, minik, hap kıvamında bilgilerle konunun altını çizeceğim izninizle. Agresif bir insan değilim, fakat benim de elbette öfkelendiğim, öfkemden gözümün kararıp ağzımdan saçma kelimeler fırlattığım olmuştur. Ama şiddet söz konusuysa o zaman durum tehlikelidir kanımca.

Birisine, bir duruma veya kendinize hunharca öfkelendiğinizi varsayalım. Ne yaparsınız? Kendinizi dışarıdan gördüğünüz, baktığınız, düşündüğünüzde ne hissediyorsunuz, öfkeye esir alınan benliğiniz hakkında. Her öfke ve zehir saçan gibi çok çirkinleştiğinizi, korkunçluğunuz kadar acizleştiğinizi, acizleştiğimizi yani, söyleyebilirim. Aynı zamanda biliriz ki öfke; acının dışavurumudur. Belki de tam bu sebepten kaçınılmazdır. O halde öfke anında neler yaparsak en az hasarla kurtuluruz üzerine bir hatırlatma babında sayınız bu yazıyı.

Öfke Nedir?

TDK’ya göre: Engelleme, incinme veya gözdağı karşısında gösterilen saldırganlık tepkisi, kızgınlık, hışım, hiddet, gazap.

Bana göre: Pis bi şey 🙂

Öfkeye yenik düşmeye başladığınızı hissettiğinizde ne veya neler yapmalıyız?

♦ Derin derin, büyük büyük, geniş geniş nefes alın. Nefes ver, nefes al, nefes ver, nefes al, bunu canının istediği kadar tekrarla, sayısı sana kalmış, farkı hissedene kadar.

♦ Su için. Koca bir bardağa doldurduğunuz suyu için yudum yudum veya lıkır lıkır, bu da size kalmış.

♦ Bulunduğunuz ortamdan uzaklaşın, kısa veya uzun süreliğine, zaman ayarlaması da size kalmış.

♦ Gözünüzün önüne sizi mutlu eden bir yer, bir durum getirin, orayı düşünün, az önce sizi öfkelendiren durumu şimdilik göz ardı edin. Daha sonra durum değerlendirmesi yapmak için vaktiniz olacak nasılsa.

♦ Bekleyin ve zamanın bilgeliğine güvenin.

Umarım öfkeniz söndü ve sakinlikle ne yapmalısınız sorusuna odaklanabileceksiniz artık. Denedim, çalışıyor, tavsiye ederim. Bu bilindik taktiklerin en azından birini uygulamışsınızdır zaten, dilerim öfke anında da bu bildiklerimiz aklımıza gelir ve insanca yaşarız her birimiz, kendimize olan saygımızı kaybetmeden. Şeylerin her zaman bizim egomuzu beslemeye hizmet etmediğini idrak etmeliyiz. Acımızı doğru bir şekilde ifade etmeyi öğreneceğiz elbet. Affetmeyi, hoşgörmeyi, belki de bazen tahammül etmeyi deneyimleyeceğiz. Doğru kararlar verip doğru adımlar atalım ve öfkemizi bir kahkahayla uğurlayalım, koca bir tebessümden çok daha fazlasını hak eder öfke:) Sevgiler, üç beş güne görüşürüz.

 

 

5
Sending
User Review
5 (2 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.