OLEG SHUPLYAK: BİR DAHA BAK, NE GÖRÜYORSUN ?

Oleg Shuplyak

Kendi yorumuyla Oleg Shuplyak

Oleg Shuplyak ve optik illüzyon birbirini tamamlıyor sanırım. Birbirinden çarpıcı resimlere her baktığımızda bir başka surat fırlıyor ortaya yahu. Seviyorum böyle delileri. Zaten kendisine Ukrayna’nın Dali’ si diyorlar.

Oleg Shuplyak, 23 Eylül 1967 doğumlu, Dünyanın çeşitli yerlerinde sergiler açan sanatçının resimlerinde optik illüzyon merkezde. Resimlerinde genellikle ünlü bir kişinin yüzü ana planda olurken, resme yeniden bakma ihtiyacı duyup odaklandığımızda saklı figürler ortaya çıkar birer birer.     

oleg shuplyak

Oleg Shuplyak bir sergisinde.

 Bir kez bakmak yetmez Shuplyak’ ın resimlerine. Bir daha ve dikkatlice baktığınızda, gözlerinizi kısıp açtığınızda, resmi küçültüp büyüttüğünüzde, hepsiyle ya da her biriyle, fark edeceğiniz birileri olur resme ustalıkla gizlediği. Bazen burunda, bazen sakalda, bazen göbekte bir çift göz çarpar önce gözünüze.

oleg shuplyak

Gerçek mi o da ne ?

Öyle değişik, katmanlıdır, yanılsamalı, şaşırtmacalıdır Oleg Shuplyak resimleri. Belki bir Michalengelo değildir ama oldukça başarılı olduğu gibi optik illüzyonu ustalara saygı kuşağı gibi kullanması beni oldukça etkiliyor. Resimlerinde kimi zaman Andersen’ e rastlarız, kimi zaman Dali’ ye, kimi zaman Van Gogh’  a ve başka üstadlara. Gerçeğin ya da bütünün ne kadarını görebiliriz ? Çok istersek bu eğlenceli göz yanılsamalarına derin anlamlar, felsefik misyonlar da yükleyebiliriz, keyif bizim değil mi, sanat dostlarına mübah.

oleg shuplyak

Kaç kişi var resimde bak bi.

Kısacası renkli, farklı ve etkileyici buluyorum sanatçının resimlerini, kendisi kalıcı ve etkin bir iz bırakmıştır şimdiden. Yılın ilk yazısı olduğundan güzel ve keyifli bir yıl diliyorum ve sizi Oleg Shuplyak resimleriyle baş başa bırakıyorum. Son olarak, üstteki resmini de aldığım ve dilerseniz diğer resimlerini de görebileceğiniz adres:  https://www.shupliak.com/

oleg shuplyak

Dali evet de başka ?

oleg shuplyak

John Lennon yorumu Shuplyak’ ın

oleg shuplyak

Hem Mona Lisa hem değil, hem hepsi.

oleg shuplyak

Shuplyak’ da yok yok. Hitler bile tüm haşmetiyle.

oleg shuplyak

Galileo da var, şurda da Nostradamus vardı daha önceden hatta hatırladın değil mi ?

oleg shuplyak

Paganini’ yi bile resmetmiş Oleg Shuplyak daha ne yapsın.

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.