SATIN ALMA SAHİPLEN

Sokaklar, barınaklar boy boy canlar doluyken, havalar bu kadar sıcakken, bezmiş ve yalnız hissediyorsan, mutlu ve anlamsızca keyifli hissediyorsan ya da hiç bir şey hissedemeyecek kadar matlaşmışsan hemen bir köpek edin ya da kedi ya da bir can işte bir can. Satın alma. Sahiplen. Sevgiline hediye edip mutlu edemediğinde  veya ilk kavga ettiğinizde sokağa atmayacağın bir can edin. Terketmeyeceğin, vazgeçmeyeceğin bir dost.

Kendi deneyimimi anlatayım hemen. Kedim Suşi‘yi 12 yaşındayken kaybettiğimden beri, yani 1 yıldır tüylü dostlarımızdan biriyle aynı evde yaşamıyorum. Sokaklarda beslediğim canları saymazsak, o kadar yakın bağ kuracak bir dört ayaklı dostum olur muydu bilmiyordum. Suşi görse kıskanır diye doya doya sevemiyordum da sıpaları. Çok özlüyorum güzel kızımı. 

Dertli bir günümde hadi barınağa gidelim yav, dedim. Bir anda kendimi barınakta bir kafeste buldum ve büyük köpeklerin itip kaktığı bir yavru köpek gördüm, kuyruğu kıstırmış, sıkışmış kalmış, korku içinde. Aldım kucağıma sarıldım, okşadım. Eve birlikte döndük tabi gün sonunda tahmin ettiğiniz gibi,aksi ne mümkün.

Adını Olric koyduk, 2,5 aylık fino ve border collie  kırması yavrucak bir anda ahalinin  gözdesi oldu. Yedi, oynadı, koşturdu, sevildi, okşandı ve 2 gün her şey güllük gülistanlıkken ,halsizleşti ve yemek  yemeyi kesti yavrucak. Aşısızdı ve 10 gün sonra gençlik aşısı yapılacaktı da bu da neyin nesiydi. Veterinere gittik koşa koşa ve Corona ve Parvo virüsleri bulundu,  gençlik hastalığı testi ise negatif çıktı. Şimdi baş etmemiz gereken iki güçlü virüs vardı ve henüz bebeydi. Ama aslan oğlum direndi. Aşısız minnak bünyesi 3 gün serum yedi, vitamin, su, antibiyotik derken, 2 günde o halsiz hal gitti ve tekrar fırıldak havasına döndü bizim yiğido, çok sevgi, çok ilgiyle ve erken teşhisle ( kan yoktu hatta ishal bile yoktu henüz).

Satın alma Sahiplen

Halsiz halsiz yatarken bile  çişi gelince gözümün içine uzun uzun bakıyordu kucağımda bahçeye çıkarıyordum, işi bittiğinde kucağımda yatağına geri getiriyordum ve bebecik  olmasına rağmen hiç göz temasını kesmedi ve o kuyruk  hep  sallandı beni görünce. Demem o ki ; dört ayaklı dostlar, canımız ciğerimiz, neşemiz. Olric, artık ailemizin bir ferdi ve kedileri sevmesini sağlamak için şimdi de yavru bir kedi edinmeliyim zannımca:)

10  gün  önce başlamıştım bu yazıya Barınaktan dönünce gaza gelip, taslak halinde  bekledi günlerce, araya hastalık  girince paylaşmak istedim.

satın alma sahiplen

Olric ve mesajı

Sadri Alışık demiş ya:  Sokak köpeklerine selam vermeye başladığında insan olmaya  çeyrek  var  demektir. Ne güzel demiş.

Depresyondaysanız bir can edinin sokaktan veya barınaktan,birilerinin  oyuncağı olmuş,sıkılınca da çarçabuk vazgeçilmiş  canlarla dolu çevremiz, şöyle dikkatlice bir göz gezdirin etrafınıza ve sonra yaşam alanınızda kuracağınız dostluğun, yakınlığın keyfini çıkarın. Mutluysanız da bir can  edinin, onu  mutlu ettiğinizde mutluluk seviyenizde artış olacaktır pragmatist yönüyle:) Yalnızsanız da edinin, bir aileniz varsa da. Siz  iyisi mi satın almayın, sahiplenin. En yakınınızdaki kedinin veya köpeğin tüylerini okşayın, o da olmadı  bir tas su koyun yahu kapınıza. Tüm hayvanseverlere selam olsun, boy boy patilere de:)   

Okur’a Not: Konu ile ilgili olmasa da arzu ederseniz tam da buradan 10 Mistik Sembol yazıma bir göz atabilirsiniz.

 

                                                                                                                                                                         

 

5
Sending
User Review
4 (1 vote)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.