TARANTINO FİLMLERİ

27 Mart 1963 Tennessee doğumlu Amerikalı yönetmen Quentın Jerome Tarantıno ve filmleri üzerine

Love Bırds ın Bondage – 1983

Scott Magill ile birlikte senaryosunu yazmış ve yönetmiştir Tarantino. Dram, komedi tarzındaki kısa film Tarantino’nun ilk filmi özelliğini taşısa da Scott Magill’in ölümünden sonra yok olmuştur.

My Best Frıend’s Bırthday – 1987

Bazı kaynaklarca da ilk filmi olarak bu gösterilir Tarantino’nun. Yine Scott Magill ile birlikte çalışırlar. Senaryo ve yönetmenlik Tarantino’ya aittir. Çıkan bir yangında film, kopyaları çıkartılamadan yandığından 35 dakikalık kurtarılan bölümle bir çok festivalde gösterilmiştir ve halen sanal alemde mevcuttur. Komedi tarzında kısa film denilebilir.

1987 yılında yakın arkadaşı Scott Magill intihar eder.

Rezervuar Köpekleri – 1992

Reservoir Dogs

Tarantino’nun yazıp yönettiği ve tabi ki  oynadığı film Tarantino’nun ismini bize ilk defa duyurduğu filmdir aynı zamanda. Suç-macera filmi sayılabilecek filmde Harvey Keitel da var, Sean Penn’in abisi de. Steve Buscemi de bu filmle Bağımsız Ruh En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü almıştır. Diyaloglar çok iyidir tipik olarak. 6 Soyguncu birbirinden şüphelenir. Muhbir kimdir?

Ucuz Roman – 1994

pulp fiction

ucuz roman

Pulp Fiction

7 dalda Oscar adaylığı olan film, Tarantino ve Roger Avary’ ye 1995 yılında En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazandırmıştır. Sadece Oscar değildir Ucuz Roman’ın kazandığı ödül. Günümüzde kült filmler kategorisinde kendisinde yer edinen film, sayısız ödül kazanmış ve Tarantino’ya da kazandırmıştır. Bir başka deyişle Q. Tarantino bu filmle saygınlığını ve kaşesini artırmış, rüştünü ispatlamıştır. Aranılan ve talep gören bir yönetmendir artık. John Travolta, Harvey Keitel, Uma Thurman, Bruce Willis ve Samuel L. Jackson vardır oyuncular arasında. Steve Buscemi ve Tim Roth vardır yine Rezervuar Köpekleri ekibinden. Tarantino oyunculukta döktürür diyemesem de bayılır gözükmeye filmlerde biliyorsunuz zaten, kendisi bilfiil mevcut yine.

Dört Oda – 1995

Four Room

Dört ayrı yönetmen, dört farklı hikaye ve dört farklı tarzın bir filmde buluşması olan absürd komedi tarzında bu filmde, elbette Tarantino’nun da anlatacak bir hikayesi var. Dört yönetmenden biri kendisi ve farkını yine ortaya koyuyor.

Günbatımından Şafağa – 1996

From Dusk till Down

Tarantino bu filmde senaryoda imzası olan isimdir ve tabi oyunculardan biridir. Yönetmen Robert Rodriguez’dir. Macera filmi tadında korku filmi de denilebilir. George Clooney, Salma Hayek ve adamımız da vardır oyuncular arasında.

Jackıe Brown – 1997

Elmore Leonard’ın Rum Punch adlı romanını yorumlamış ve senaryolaştırmıştır Tarantino, yönetmenliğini de üstlenmiştir. Yine bir suç filmidir. Samuel L. Jackson yine vardır. Robert de Niro da oyuncular arasında. Beklenen ilgiyi görmemiştir film.

Kıll Bıll – Vol 1 – 2003 ve Vol 2 – 2004

kill bill

Kill Bill

Tarantino’nun en sevdiğim filmidir. David Carradine de var, Uma Thurman da, daha ne olsun. Müzikleri ayrı güzel, oyunculuk desen fena, felsefesi, diyalogları, görüntüler şiir gibi, bir macera filminden çok daha fazlası. Bir kadının dramı Tarantinovari bakış açısıyla yorumlanmış ve bu yapıt ortaya çıkmış, net. Bu ikileme, yakında üçleme olacak, müjdesi çoktan verildi de, çocuk oyuncunun büyümesi beklenmiş duyduğuma göre. Hattori Hanzo diyorum başka da bir şey demiyorum:)

Günah Şehri – 2005

Sin City

Tarantino bu filmde Robert Rodriguez ve Frank Miller ile birlikte yönetmen koltuğunda, daha çok konuk yönetmen gibi. Bruce Willis, Mickey Rourke ve Jessica Alba oyuncular arasında. Tam bir Tarantino filmi diyemesek de bu fantastik macerada kendisinin etkisi hissediliyor.

Kanıt Peşinde – 2005

CSI: Crime Scene Investigation- 5.sezon 24. ve 25. bölüm: Grave Danger

Tarantino boş durmaz ve CSI’a da dokunur, imzasını atar, yazar ve yönetir 2 bölüm.

Ölüm Geçirmez – 2007

Death Proof

Film aslında Grindhouse projesinin 2. filmi. Birincisi Robert Rodriguez’in yazıp yönettiği Planet Terror, ikincisi ise Tarantino’nun yazıp yönettiği Ölüm Geçirmez. Macera gerilim tarzında film istenilen ilgiyi göremedi. Her iki yönetmen de eski korku filmlerine bol göndermede bulunuyor.

Soysuzlar Çetesi – 2009

Inglourious Bastards

Bu filmden En iyi 50 2. Dünya Savaşı Filmi listemde bahsetmiştim. Ama şimdi baktım da Christoph Waltz’ın 2010 yılında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını aldığını atlamışım orada, olsun şimdi dedim işte.

Zincirsiz – 2012

Django Unchained

Tarantino’nun yazıp yönettiği filmde yine  Yine Christoph Waltz ve Samuel L. Jackson var oyuncular arasında, Leonardo diCaprio bile var, Tarantino var mı, olma mı ya:) Western filmlerine bol göndermeli dram komedi. Christoph Waltz bu filmle bir kez daha En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını alır 2013 yılında.

The Hateful Eıght – 2015

hateful eight

8 kişi söz konusu evet

Tarantino’nun yazıp yönettiği şimdilik son filmi olan bu film yine bir Western. Yine şüphe, korku ve gerilim kol kola mizahla. Samuel L. Jackson, zaten yönetmenin gedikli oyuncusu, Tim Roth da öyle, Kurt Russel da var. İzlemesi keyifli bir film. Başyapıtı sayılmasa da severek takip ediyoruz kendisini. 2016 yılında film, en iyi film müziği ödülünü almıştır film, Ennio Morricone sayesinde. İyi Kötü Çirkin filminin müzikleri de bu müzik adamına aittir.

TARANTINO PROJELERİ

Boş durur mu Tarantino, aşağıda açıklanan projeler mevcut, kafasında ise ne projeler var bilemeyiz.

 

Once Upon a Tıme ın Hollywood

26 Temmuz 2019’da vizyona gireceği açıklanan filmin senaryosu ve yönetmenliği Tarantino’ ya ait. Leonardo diCaprio, Brad Pitt, Dakota Fanning, Al Pacino da oyuncular arasında, bir de kankası Tim Roth.

Untıtled Star Trek Project

Merakla beklediğimiz ve kast aşamasında olduğunu bildiğimiz film henüz çekimlerine başlamadığından kim bilir ne zaman izleriz.

Kıll Bıll 3

Tarantino bu müjdeyi de verdi, hayırlısı be gülüm:)

BENİM GÖZÜMDEN TARANTINO 

Pulp Fiction ile tanıştım Tarantino ile ilk olarak. Sonra diğer filmlerini de izledim. Kill Bill’i 2 kez olmak üzere. Tarzını seviyorum yönetmenin. Farklılığını, filmi bir bütün olarak ele almasına, müziklere önem vermesine, mizahı özellikle kara mizahı ustalıkla kullanışına, sevdiği film ve yönetmenlere selam çakmasına, özgün ve dinamik yapısına ve bunu büyük bir doğallık ile ortaya koyuşuna saygı duyuyorum.

Dedesi Kızılderili Tarantino’nun, göbek adının Jerome oluşu bundan. Lise 1 terk kendisi. Babası vasat bir oyuncu v ne yazık ki bu konuda babasını pek geçememiş, boy göstermeye bayılsa da filmlerde. Altın Kızlar’da bile var yahu Tarantino, hayranı olduğu Elvis Presley performansıyla yer alıyor. Western filmlerine bayıldığını biliyoruz, 3.sınıf korku filmlerine de, ama A. Hitchcock hayranı olduğunu da biliyoruz. Aslında Sinemaya sevdalı Tarantino. Liseden ayrıldığında sinemalarda yer göstericilik yaptığını ve bir video kaset dükkanında çalıştığını da ifade ediyor kendisi. Hatta daha sonra bu dükkan kapandığında bütün filmleri satın alıyor, kaderin cilvesine bak.

Dram, gerilim, macera, korku, neye elini atarsa atsın imzasını da atıyor filme. Tarantinovari dokunuşlar, kara mizah, güçlü diyaloglar, esinlenmeler, göndermeler, güçlü diyaloglar. Bana biraz sokak sanatının efendisi Banksy’yi andırıyor, biraz da Edgar Allen Poe’yu nedense. Retro dokunuşlar, pop art yaklaşımlar, popüler kültür taşlamaları, gerçeğin ta kendisi, fazla mı vahşi, fazla mı kanlı, fazla komik belki, fazla gerçek. Şu yazıyı da beğendim Tarantino ile ilgili, göz atmak isterseniz linki: 

http://www.beatkusagi.com/quentin-tarantino/

O zaman kaybolayım şimdilik, görüşürüz. Tarantino’ya da selam olsun okuyorsa:))

 

 

 

 

 

5
Sending
User Review
5 (2 votes)

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.