YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN OTOSTOP

Otostop nedir? Nasıl otostop çekilir? 5 maddede özetlemeye çalıştığım otostop üzerine bir güzelleme 🙂 

Otostop ilk defa Vikingler tarafından tekneden tekneye atlamak suretiyle engin denizler üzerinde yapıldı. Şaka şaka ben bilmiyorum şahsen ilk kim otostop çekmiş, hangi isimsiz kahraman öncülük etmiş ama mecburiyetten olduğu aşikar. Birileri yolda kalmış olmalı ki birileri de onu aldı kara taşımacılığı şeklinde bir motor, bir araba ya da bir kamyon. Özetle bir yol hikayesi durumudur Otostop.

Otostop,kimi zaman parasızlıktan,kimi zaman mecburiyetten,kimi zaman macera isteğinden mütevellit bir yolculuk şeklidir.Bak bu sefer daha güzel dedim:) Çoğunlukla keyiflidir. İnsan faktörü olduğundan işin içinde sürprizlere  açık olmayı gerektirir. Genellikle gençler arasında yaygın olmakla birlikte mecburiyet veya macera isteği devreye girdiğinde yaşın önemi yoktur. 

Otostop Tehlikeli midir?

Hiç tanımadığınız bir kişiniz aracına biniyorsunuz, tabi ki tehlikelidir,ama aynı sıkıntı karşı taraf için de geçerlidir. Hiç tanımadığı bir veya daha fazla kişiyi aracınıza alıyorsunuz. Aman da ne güzel. Ya bir seri katilse karşınızdaki. Ama fakat lakin, otostop sebebiyle bir seri katille karşılaşma ihtimaliniz, gündelik yaşamınızda karşılaşma ihtimalinden daha azdır. Yani  %1 veya daha az. Yani korkulacak bir şey yok:) Türkiye’de yaşamak bile risk iken otostop çekmenin de elbet riskleri vardır.Bunu da unutmamak lazım. Elbette her iki taraf için de.

Şimdi, yolculuğa çıkmaya karar verdiniz ve yolculuğunuzu otostop ile yapmayı planlıyorsunuz, her ihtimale karşın bindiğiniz aracın plakasını ve konumunuzu en yakın arkadaşınıza gönderirsiniz bir tedbir olarak. Artık hazırsınız. Çantanızı sırtınıza taktınız, kapıdan çıktınız, hedefinize doğru emin adımlarla ilerliyorsunuz. O zaman başlayalım:

5 maddede Otostop

madde 1:

Uygun güzergahta beklemeye başlanır.

Taşıtların sıklıkla geçtiği ve yolunuzun ters istikametinde olmayan bir yerde durulur. Bulunduğunuz yerden gideceğiniz istikamete en uygun duruş noktalarını belirlemek için kullanabileceğiniz pek çok uygulama mevcut. Kullanmadığım için bilmiyorum fakat siz,o uygulamalardan birini telefonunuza indirerek başlayabilirsiniz.

madde 2:

O bilindik parmak işareti yapılır.

Avuç kapalı ve baş parmak gergin ve 11.45 – 12.00 aralığında. Otostop çekerken uluslararası bu işareti es geçemeyiz. 

otostop

meşhur parmak işareti

madde 3:

Beklemeye devam edilir. 

Otostop sabır işidir. Kimi zaman 5 dakikada 500 km yolun keyifle geçmesini sağlayacak bir araçla karşılaşırsınız. Kimi zamansa 5 saat beklemiş ve vazgeçme aşamasına gelmiş,bıkkın bir halde bulursunuz kendinizi, araç geçmez, geçse almaz, bir yol hikayesinin baş kahramanısınız. Şöyle olur böyle olur demek işe yaramaz, top sizde.          

madde 4:

Uygun araçla karşılaşılır.

Yolculuğunuza eşlik edecek kişi ve araç durur,araca binersiniz ve emniyet kemerini takmayı ve kibar olmayı unutmayın. Gereksiz cıvıklıklar yapmayın ve yolculuğunuzun tadını çıkarın. Sizi rahatsız edecek bir durumla karşılaştığınızda inmek istediğinizi belirtin ve yolunuza devam edin.                   

madde 5:

Teşekkür edilir.

Yolunuzun uzunluğuna bağlı olarak bir veya çok daha fazla araçla yolculuk ettiniz ve sonunda varmak istediğiniz yerdesiniz. Keyifli veya sıkıcı sayılabilecek durumlarla da karşılaştınız. Tebrikler, artık sizin de yol  hikayeleriniz var. Teşekkür etmeyi unutmayın size güvenli yolculuk sağlayan araç şöförü arkadaşlara.    

aman diyeyim:)

Fethiye’ de sıkça rastlarız sırt çantalı gençlere tek çift, üç veya dört kişi olarak beklerler. Kayaköy’ de yaşayanlar mesela, kışın saatte bir minibüs olduğundan ve gece ulaşım olmadığından, bir işleri çıktığında yola atarlar kendilerini ve muhakkak kendilerini Fethiye’ye götürecek bir araç bulurlar veya Faralya’ da yaşayanlar, onlar için de aynı durum geçerli. Köylüler, genç yaşlı alışıktır otostop kültürüne, yadırgamazlar. Otostop ile epey yolculuk yaptığım gibi şimdilerde otostopçu gençler alıyorum aracıma. Kendi otostop maceralarım çoğunlukla sıkıntısız geçti. Rahatsız olduğumda sağa çekmesini rica edip indim araçtan.

yollarda olmak güzeldir.

Günlerden bir gün, Kalkan’ da çalışıyorum o zamanlar, dişim öyle bir apse yapmış ki yanağım kafam kadar olmuş, sağ gözüm kapanmak üzere, zonklama geldikçe kafamı duvarlara vurasım geliyor, aniden Fethiye diş hastanesine gideyim dedim, iğne falan vururlar, kurtarırlar beni. Yola çıktım, bir araba durdu. 2 orta yaşlı adam önde, Fethiye’ye gidiyorlar, bindim araca. Arka koltukta 3 yaşlarında bir çocuk uzanmış uyuyor, ayaklarını kaldırıp kucağıma koydum, sessizce gittik Fethiye’ye kadar. Bir seferinde de yıllar önce otostopla bindiğim araç trafik kazası yaptı ve polisi beklerken uzaklaştım, hava kararmıştı, cebimde param yoktu ve yolum uzundu.

Unutamadığım bir başka seferde ise birlikte otostop çektiğim arkadaş elinde metal bir kolla indi arabadan, o zamanlar arabalarda camlar, metal bir kol çevrilerek açılırdı, şimdiki gibi değil tabi, M.Ö bilmemkaç işte. Çok utandığımı ve kızdığımı hatırlıyorum, Kleptoman çıkmıştı arkadaşım, sonra görmedim onu da bir daha.

Otostop anılarımıza da değindikten sonra yazımızı bitirelim, bitmez yoksa bu. Güvenli yolculuklar dilerim. En keyifli yollar sizinle olsun.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

                                        

5
Sending
User Review
4.5 (2 votes)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.